Хроника

Ко је шпијун, а ко пион

Крађа података свих пореских обвезника у Србији коју је в.д. директора Пореске управе Марко Маринковић назвао „шпијунажом“, а медији „пљачком века“ не престаје да таласа јавност којој никако није јасно ко је заправо и колико одговоран за најновију у низу српских афера.

Маринковић оптужује бивше функционере у Министарству финансија које је водио Лазар Крстић, међу којима и бившу саветницу Млађана Динкића Милицу Бисић, тврдећи да опасни „одлив података“ о привредним системима угрожава економску безбедност земље.

Провизоријум Србија

– Уколико су изнети некакви тајни подаци, што још увек не знамо, онда шта рећи, већ да Србија још увек нема ни онај елементарни оквир заштите. Уколико не можете да сачувате ни строго поверљиве ствари, онда нисте држава, већ провизоријум који на површину избацује чињеницу да је и власт елементарно неспособна – каже Александар Стевановић, који сматра „надреалном“ причу да би Лазар Крстић због прозивки на рачун његових саветника, могао да буде кривац.
Бисићева узвраћа кривичним пријавама и тужбама за одштету. Повод размирица је, како се прича, што је Бисићева поднела пријаву поверенику за информације Родољубу Шабићу због објављивања у медијима њених података из пореске пријаве.

Шабић је покренуо истрагу, а Маринковић потом оптужио Бисићеву и саветнике бившег министра Крстића, Николу Ћосовића и Ивана Посавца, да су изнели поверљиве податке из Пореске управе. Међу изнешеним материјалима су наводно и они о српским политичарима и утицајним бизнисменима.

Да ово клупко тешко може било ко други да размрси, осим судских органа, указује бивши директор Агенције за приватизацију Бранко Павловић.

Гротеска

Повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић, који је покренуо надзор и тражио одговоре Пореске управе, саопштио је да је недопустиво да држава нема праве одговоре на питања ко, када, зашто и како има право да се бави обрадом података о личности.

– Иза приступа базама личних података мора да буде „неизбрисиви траг“ како би се проверио смисао, сврха и законитост приступа подацима. Гротескна је сумња да се могу без законског основа, сврхе и обима преузимати чак и комплетне базе података – истакао је повереник.
– Њих двоје тврде супротно и не можемо да знамо ко од њих је у праву без истраге, па је суштина да на оптужбе Маринковића реагује Тужилаштво. Какве приватне тужбе, ту држава мора да реагује и онај ко је злоупотребио положај, њему треба писати пријаву – каже Павловић за „Вести“.

Он истиче да се у озбиљним државама третира као врло опасно изношење таквих података из институција.

– Код нас је то смешно, јер нам странци седе у министарствима, Народној банци и Управи трезора – указао је Павловић, додајући да се без истраге не може установити улога Лазара Крстића, који је недавно поднео оставку на место министра финансија и вратио се у САД.

Одговор није донео ни ТВ дуел Маринковића и Бисићеве, већ се свео на народну „ја у клин, ти у плочу“. Маринковић тврди да је реч о великој афери коју испитује Тужилаштво, јер су подаци изнети „грубим немаром или злом намером“ и истиче да ће се брзо установити циљ идентитета лица која су са овим активностима била повезана. Бисићева узвраћа да су оптужбе за крађу на њен рачун, „исконструисане“.

В.д. директора Пореске управе упозорава да би ти подаци могли да се нађу код особа којима није интерес економски развој Србије. Бивша саветница одговара да је радила само на преносу папирних пореских пријава у електронски формат и није имала, нити су јој потребни подаци који су „службена тајна“ или „строго поверљиво“.

Да је у српској јавности и превише виртуелних завера и афера, указује Александар Стевановић, бивши саветник некадашњег министра привреде Саше Радуловића. Он каже да је депласирано и коментарисати те разне конструкције да нам свет час помаже, час одмаже.

– Већина података није тајна, јер их републичка Пореска управа размењује са другим пореским управама и државним органима, а за то постоји прописана процедура. Са друге стране, зна се када и како постоји право на приватност. Оно јавно доступно треба и у пракси да буде тачно разграничено од оног што није. Само тако неће доћи до злоупотреба – објаснио је Стевановић за „Вести“.

 

Д. Декић – Вести

фото: Фонет, МЦ РС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!