Раније него обично, ЕПС је објавио „техничке“ (1*) податке о пословању у 2016.г. Као што се и могло претпоставити, највећи несклад је и даље измедју произведене и испоручене количине струје, са једне стране и фактурисане количине струје, са друге стране. Разлика измедју ова два податка бележи епске вредности, износи 26,66 %, Александар Вучић би рекао:“ Најбољи резултат свих времена смо остварили у крадјама струје, у самом светском врху се налазимо, Нигерија је једина земља испред нас!“.
Како бројке много више говоре од било каквих речи, погледајте и уверите се у наводе из првог пасуса.
Табела 1.
Укупно испоручена количина струје у 2016.г. је 37,4 ГW (милијарди киловатсати), фактурисана је 27,4, разлика изгубљене струје у мрежи је 10 милијарди киловат сати, односно 26,66%. У губитке нису урачунате испоручене, фактурисане и ненаплаћене количине. Напомена: са намером „неко“ пласира заблуду да је изгубљена струја и она коју многа јавна предузећа не плаћате, опрости им се (РТБ Бор, Железнице Србије, Србијагас и многа друга ЈП). Ако погледамо испоручене и фактурисане количине у периоду од 2012. до 2016.г., све време владања „народне власти“, губици струје из године у годину значајно расту. Тачније, после скоро истих губитака у 2012.г. и 2013.г. (4,6 и 4,5 млрд. кWх), први значајан раст настаје у 2014.г. када нестаје целокупна годишња производња Дјердапа И (5,91 ГW произведено, украдено 6 ГW). Те 2014.г., новине су биле пуне текстова о крадјама струје, борби ЕПС-ових радника на откривању крадљиваца, причама о чак 52 начина које користе несавесни градјани и привредници.
У 2015.г. уследио је велики шок, нестанак струје у односу на претходну годину повећан је за више од 50%, достигао је невероватних 25,5% укупно испоручене количине. Исте године Дјердап И је смањио производњу на 5 млрд.кWх (потпуно нејасно зашто је до смањења дошло, није било хаварија, није било ванредних ремонта), тако да је наша највећа хидроцентрала морала да ради целу годину и 323 дана у наредној за несталу количину кWх у 2015.г.
Стигла је и 2016.г., поново је рекордна, већ поменутих 26,66% нестале струје!!! Дјердап И је повећао своју производњу на 5,46 ГW, 1 годину и 301 дан морају да производе за несталу количину.
Какав је финансијски ефекат мадјионичара којима успева да украду толику енергију,да их нико не открије, погледајте у Табели 2.
Табела 2.
Финансијски губитак струје по просечним ценама у ЕУ, у 2016.г. износи 1,8 млрд.евра (р.бр. 6, колона 2016.г.), свеукупно за период 2012.-2016.г. износи невероватних 6,27 млрд.евра.
Као растур струје прихватају се технички губици до 5%, у развијеним земљама Запада крећу се до 3%. По одбитку 5% дозвољених губитака, нестали губици називају се „нетехнички“, што у нашим подацима за 2016.г. говори да је нестала из мреже струја у количини од 8,1 (ГW), вредности 1,46 млрд. евра!!!
УКУПНИ ФИНАНСИЈСКИ ГУБИТАК ПРИХОДА УСЛЕД НЕТЕХНИЧКИХ ГУБИТАКА (КРАЂЕ СТРУЈЕ) у периоду 2012.-2016.г. достигао је 4,7 млрд. евра, само за последње две године НЕВЕРОВАТНИХ 2,82 милијарде евр!!!
Председник Владе се и даље не оглашава по овом питању, иако је обавештен много пута. Ћутање, неспречавање криминала, додатно ће појачати сумњу да се из врха државе спречава истрага која би открила криминалце. Поставља се још једно врло незгодно питање: да ли су оправдане спекулације, које су пренели многи портали, да се „опраним“ новцем из ЕПС-а финансира изградња „Београда на води“?
Губици струје су табу тема за многе! Фискални савет годинама понавља да су лоше руководјење и вишак радника главни узроци лоших резултата ЕПС-а и раста задужености. ММФ исту причу сервира. Вршилац дужности генералног директора Грчић од свог доласка износи само хвалоспеве о повећању добити, изузетним резултатима. Председник Наздорног одбора ЕПС-а Бранко Ковачевић ће причати о економској цени струје, неулагању у развој капацитета, ћутаће као заливен и даље о нетехничким губицима јер „није информисан“.
Зашто сви ћуте о овој теми? Ко има интерес да се ЕПС уруши? Зашто се поједини стручњаци упорно труде да прикажу наше благо као буџетску бомбу која може да уруши финансијску (не)стабилност државе? Само је један одговор: сви раде у интересу Немачке, ЕПС се мора њима продати у бесцење или дати на управљање.
Прошле недеље Дојче веле је објавио текст о корупцији у Србији, са следећим закључком: „Програм реформи који је премијер Вучић амбициозно почео пре две године запао је у тешкоће“, да је проблем што су „делимично поништена смањења пензија и плата у јавном сектору“ као и што слабо напредује најављена „приватизација или ликвидација губиташких јавних фирми“!!!
Тачно се види шта Немце занима: „Приватизација или ликвидација губиташких јавних фирми“!!! У преводу: приватизација ЕПС-а, њима ако може. Зашто? Зато што ЕПС дугује највише немачким кредиторима, краткорочно и дугорочно задужење по подацима у приказаном завршном рачуну износи око 800 мил.евра, нејасно је са којим подацима располаже члан Фисаклног савета Вучковић када каже да ЕПС дугује 1,1 млрд.евра.
Спречавањем крадје струје, наплатом од 1,46 млрд.евра (колико је нестало у 2016.г.) усмеравањем новца у повећање примања категоријама којима су 01.10.2014.г. иста незаконито умањена, повећала би се потрошња добара у земљи што би значајно погурало привреду. Конкретно, урадило би се следеће:
Линеарно повећање свих пензија за 50 евра месечно, трајно, чиме би се значајно побољшао материјални положај пензионера, потребно 1,04 млрд.евра
Исплатити плате просветним радницима на претходном нивоу, још толико повећати трајно, потребна средства 120 милиона евра.
Исплатити плате здравственим радницима на претходном нивоу, још толико повећати трајно, потребна средства 120 милиона евра.
Исплатити плате припадницима војске и полиције на претходном нивоу, још толико повећати трајно, потребна средства 200 милиона евра.
Претходне четири тачке сигурно неће спровести у дело садашња Влада, верујем да и даље неће спречавати пустошење ЕПС-а, остаје једино да народ реагује, да великом Водји постави јавно питање: КО КРАДЕ СТРУЈУ? ЗАШТО НЕ СПРЕЧИШ КРИМИНАЛ?
Драган Радовић
Корени.рс
Ne znam. Ja ne poznajem nikog ko krade struju. Doduše, ako neko i krade, sigurno se neće poveriti meni da to čini, ali bih možda ipak nešto nanjušio. Meni malo-malo pa dodju neki kontrolori da vide da slučajno ne kradem, iako mi nikad tako nešto nije ni palo na pamet. Ako obilaze mene, obilaze i druga domaćinstva. Dakle, ne verujem da je maltene pravilo da gradjani kradu struju, kako to EPS predstavlja. Pre će biti da oni nešto muljaju. Oni su neprevazidjeni lopovi i paraziti. Da imamo tužilaštvo i policiju kao što nemamo, u EPSU bi oni imali posla u narednih 20 godina i opet ne bi sve rasvetlili.
INTERVJU: Nikola Aleksić – Vučić je umobolnik i izdajnik, a Srbija je okupirana država! (01.05.2017)
https://www.youtube.com/watch?v=1FoiixPMbEs
КРАДИ “БРАТЕ” БЕЗ БРИГЕ!
Како то да се деси на онакав комплекс као што је ЕПС, који је одолевао и у време бомбардовања постројења 1999., а сада почиње са крахом. Много нерационалности и неефикасности ЕПС-а се претачу у цену. Велики број запошљених са добрим платама, затим малверзација у “Колубари” у стотинама милиона евра, нико није одговарао или су ослобођени на суду. Мене струја у марту укупно коштала 9,1155 дин(0,074€)/kWh, а само ЕПС-ова цена је 6,72 дин/kWh. При томе се не помињу губици енергије у транспорту 20%, оптимално око 5%, ненаплаћеност 18% (само РТБ Бор дугује 8,5 милијарди динара). Такође се обелодањује крађа електричне енергије годишње у износу од 60 милиона евра откривено у контроли 2.456 мерних места, а укупну крађу ни благи Бог не зна, мада се помиње крађа струје само у 2016. години у количини од 8,1 GWh у вредности од 1,46 млрд. евра, а у периоду 2012.-2016.г. крађа струје је достигла 4,7 милијарде. евра. Енергетска ефикасност наших ТЕ је веома низак (20-25%), а још малверзације, криминал. То је цена неодговорне кадровске политике, где је једини критеријум партијска књижица, а квалитетни кадрови су у запећку. Директор ЕПС-а је печењар са сумњивом дипломом, а такви су и око њега, раније били укључивани и уважени универзитетски професори Ковачевић, Радовановић, Рајаковић и др. Увоз струје за 42 милиона евра, под изговором да је урађено због лоших временских услова, а изгледа то је бизнис за водеће људе. ЕПС је помрсио рачун премијеру и његовим реформама, а пре тога многи су помрсили рачуне ЕПС-у! Када држава донира РТБ Бор више од сто милиона евра годишње, што да не донира и ЕПС-у 250 милиона евра. Помиње се ниска цена струје, а не помиње се да је наша плата у просеку најнижа у Европи и шире, што утиче на снижење вредности трошкова. Наша тржишна економија пуца у зачетку, а како ће бити касније, ко би га знао?