Чланови Удружења мањинских акционара „Житопродукта„ затражили су од државе да хитно реши статус ове зрењанинске житомлинске компаније, односно питање власништва над 72,8 одсто акција.
Председник тог удружења Љубомир Јуришић подсећа у изјави за „Дневник” да је фирма јуна 2006. године продата Ђорђу Божићу, коме је након четири године, по решењу Вишег суда у Београду, привремено забрањено да располаже већинским пакетом акција „Житопродукта„, због сумње да је као један од бивших челника ПИК „Земун„ имовину стекао криминалом. Након тога, 72,8 одсто акција поверено је Дирекцији за управљање привремено одузетом имовином.
– Фирма је наставила пословање, именован је контролор капитала, а уз сагласност Дирекције део „Житопродукта„ изнајмљен је словеначком предузећу „Дон Дон„ по цени од 25.000 евра. Али, ми ни данас не знамо где се тај новац уплаћује. Чудно је да се плате запосленима у „Житопродукту„ редовно исплаћују а жиро рачун фирме је у блокади – тврди Јуришић и подсећа да је, пошто су пекара и млин издати у закуп фирми „Дон Дон„, „Житопродукт„ наставио свој рад кроз услуге пријема, складиштења и сушења житарица и да је у њему тренутно запослено тридесетак радника.
У захтеву упућеном надлежним државним органима, Удружење мањинских акционара тражи и да се преиспита приватизација „Житопродукта„ који је продат на другој аукцији за, како се наводи, само милион евра, иако је вредело од 14 до 20 милиона.
– Неопходно је правоснажно решити питање титулара, односно власника 72,8 одсто акција „Житопродукта„, које се још увек воде на Божића. Док траје овакво стање, ми мањински акционари смо онемогућени да располажемо својим акцијама у износу од 27,8 одсто, јер нико не жели да купи објекте под хипотеком. Још је горе зато што нису расчишћени односи власништва – рекао је Јуришић и устврдио да је Божић својевремено на незаконит начин подигао банкарски кредит тако што је целокупну имовину „Житопродукта„ дао под хипотеку, без консултације са малим акционарима којима је сада онемогућено да располажу својом имовином.
Дневник