Да би разумели кинеску дипломатију, морате схватити кинеску политику. Дипломатија је само продужетак унутрашње политике, и ако погрешно схватите машинерију Кинеске Комунистичке Партије (KKP) ризикујете да лоше тумачите кинеску спољну политику. Интензивне везе кинеске дипломатије и органа унутрашњих послова посебно су изражене откако је Xi Jinping постао председник.
Узмите за пример оснивање зоне ваздушноодбрамбене идентификације (ADIZ) у источнокинеском мору у новембру 2013, неколико дана после Трећег Пленума. На овом важном заседању KKP-а донета је важна одлука да се формирају два тела: водећа група за опште реформе и Комисија за националну безбедност. Та одлука је била увод у оснивање АdDIZ-а.
Као што се не може причати о кинеској спољној политици без осврта на унутрашњу политику, тако се не може причати о унутрашњој политици а да се не помене Xi Jinpingг. Ван Кине, Xи је предмет бескрајних нагађања. У овој анализи добићете одговор на пет кључних питања о кинеској политици, заснованих на ономе што сам научио као новинар и дугогодишњи посматрач развитка Кине.
Прво питање: Да ли су Xi Jinping и Li Keqiang ривали или партнери?
Ово питање је постављено јер су многи приметили да је Xi Jinping у жижи јавности, док се много мање пажње придаје Li Keqiangu (премијер Кине). Разлика је посебно видљива кад се Ли упореди са Wen Jiabaom, својим претходником и миљеником медија.
Први премијер Кине, Zhou Enlai ужива велику репутацију – популарнији је од Мао Цедунга. Откако је он био премијер, та дужност је добила специјално значење за Кинезе. Скоро сви у Кини се надају да ће тренутни премијер бити једнако способан, шармантан и одлучан као Zhou, што на лидере Кине врши велики притисак.
kina armijaКао и многи посматрачи, и ја сам мислио да постоји тајно такмичење или чак “медијски рат” између Xија и Лија. Био сам збуњен површном причом медија. Међутим схватио сам да су Xи и Ли заправо партнери чија је жеља да сарађују превазишла несугласице.
Након што је Xи преузео дужност, KKP је појачала напоре да води државу преко група, те је основано много важних организација као што је Централна безбедност интернета, Група за информатизацију и Група за реформу војске, поред претходно наведених група.
Li Keqiang је други по команди у скоро свим овим групама – приметна разлика је што га нема у војним пословима. Ипак, његова моћ далеко је од слабе, јер је добио још одговорности осим својих економских питања. То сугерише да Xи и Ли имају прећутни споразум не само за економију и реформе, већ за све области.
На првој светској конференцији интернета која је недавно одржана у Кини, Ли је држао говор уместо Xија, који је био у иностранству. Ово је истакло његову улогу у Групи за информатизацију и Централну безбедност интернета. Чак се једном састао и са руским министром спољних послова Сергејом Шојгу, када Xи није био у Пекингу.
Како објаснити разлику у медијској пажњи? Један званичник кинеске владе рекао ми је да су кинески политичари постигли договор да је неопходно истаћи ауторитет Xi Jinpinga како би оправдао име “снагатора” који може да реши тешке проблеме са којима се Кина суочава, као што је спровођење реформи и антикорупцијски напори. Лично мислим да ће Li Kenqiang бити неразметљивији од свог претхдоника, јер је претходник Xi Jinpinga био нижи играч, за разлику од тадашњег популарног премијера.
Питање број два: Ко су поверљиви саветници Xi Jinpinga?
Одговор на ово питање је нагађање. Неке могућности су да су то Li Xi, школски друг Xi Jinpinga и тренутни гувернер Лиаонинг провинције, Ding XueXiang, секретар Xi Jinpinga и заменик директора Генералне канцеларије централног комитета KKP-а или Wang Xuning шеф Централне канцеларије за истраживање политике. Свако од њих би одговарао.
Xi Jinpinga је недавно најавио велике мере у погледу борбе против корупције, медија, оружаних снага и безбедности. Саопштење је понудило неке савете људима у унутрашњем кругу Xија. По мом виђењу, у питању су Xијев друг по оружју Wang Qishan, секретар Комисије за политику и право под Централним Комитетом, Lu Wei, директор канцеларије за Централну безбедност интернета и Групе за информатизацију, генерал Liu Yuan и Li Zhansha, директор Генералне канцеларије за Централни Комитет (који је одговоран за Комисију за националну безбедност).
Улога Wang Qishana је очиглеKina je superiorna u informatičkom ratovanju_eдна. Без њега, кампања о борби против корупције у Кини би стала, а јавност не би полагала тако велике наде у Xi Jinpinga.
Lu Wei је слабији играч, који је млад и способан. Након много година у новинској агенцији Xinxua, Лу је задужен за медије у Пекингу. Скоро је постао особа која води кинески интернет.
Под његовом влашћу, Xи је успешно стекао слику “човека народа” на интернету а “Big Vs” најутицајнији глас на кинеским микроблоговима је стишан што је заправо требало влади. Постоје разлози да се верује да је Ли заслужио Xијево поштовање.
Liu Yuan је најмоћнији Xијев помоћник у војсци. Иако кинеска влада никада није обзнанила везу између политике и војске, медији Хонг Конга извештавају да је Xи подржао Лиуа у борби против Xu Caihoua, бившег потпредседника Централне војне комисије. Кружиле су гласине да ће Liu Yuan играти значајну улогу у Комитету за дисциплинарну инспекцију. Xи и Лиу су деца старијих чланова Партије, што значи да деле “црвене гене” и лојалност Кини и KKP-у.
Коначно, Li Zhanshu је одговоран за опште планирање свих активности којима присуствује Xи и за безбедност Xијевог особља. Ли је увек део Xијеве пратње у прекоморским посетама, што је доказ о његовој важности.
Питање број три: Да ли Xи има праву политичку опозицију?
У супротности са политиком Запада, KKP не трпи очигледне фракције у Партији, што је правило још од Мао Цедунга. Било која очигледна фракција би брзо била проглашена секташком и постала би мета критика. Другим речима, у теорији члан Партије (неважно на којој позицији) треба бити одан само Партији уместо одређеној индивидуи.
У јавности, политика Партије не показујезнаке несклада. Јавност је била потпуно несвесна да ће Bo Xilai ускоро пасти након што се годишњи Национални конгрес завршио у марту 2012. Постала је свесна тек када је Wen Jiabao критиковао Боов “Chongqing модел” (модел у коме се враћа маоизам у државну структуру) на својој конференцији за новинаре. Случај Bo Xilaija је вођен као криминално дело. Иако је свеопште уверење да је Боов пад повезан са политичком борбом, нико не може да понуди јаче доказе да је Бо био опозиција Xију.
Сигурно је да се Xи суочио са отпором и правом опозицијом. Xи је једном отворено рекао да су “реформе ушле у тежак период и дубок крај” и да је “антикорупцијска ситуација и даље комплексна и озбиљна” што су биле индикације да се ови пројекти суочавају са тешком политичком борбом.
То је управо разлог зашто је кинеска влада градила ауторитет Xi Jinpinga преко медија – Xију треба јединство унутар KKP-а колико и подршка народа. Кинески званичник ми је рекао:”Они (опозиција) су тврди, па Xи мора бити тврђи од њих.”
Питање број четири: Да ли се Xи нада да ће превазићи претходне лидере и постати “нови архитекта”?
Називати Xија кинеским “новим архитектом” је медијска измишљотина. Ова фраза не потиче од Xија нити званичних докумената. Овај назив се појавио на сајту листа Народ. Да је KKP желела да назове председника “новим архитектом” она би то урадила преко службених дневних новина.
kina-zastavaПре две године, Xu Anganf, професор на Tsinghua универзитету објавио је чланак у листу Народ у коме је написао да Кина користи “колективни председнички систем”, нешто другачије од демократског система Запада и традиционалне комунистичке централизације.
У кинеском систему власт је подељена између чланова Сталног комитета Политбироа. Одлуке о важним проблемима се доносе гласањем. Хуово смело изражено мишљење добило је велико признање.
Можемо претпоставити да је израз “нови архитекта” влада искористила да тестира реакцију јавности. Ово је добар тренутак за друге медије да рашире тај израз јер не само да је безбедан, већ и помаже – повезивање “новог концепта” са Xi Jinpingoм привући ће пажњу широм света.
Важно је запамтити да је Xи био на дужности само две године, и да је најмање осам година рада испред њега. Током овог периода он ће бити архитекта колико и трговац коњима, како постепено буде централизовао моћ која је претходно била у рукама чланова сталних комитета. Међутим, нема назнака да ће Xи уништити “колективни председнички систем” одузимањем права члановима сталних комитета да учествују у доношењу одлука. Било би немогуће да Xи потпуно уништи целу политичку машинерију на врху KKP-а, која је напредовала током 20 претходних година.
Немам сумњи да је Xi Jinping човек који осећа да има историјску улогу, и да оно што чини сада неће бити значајно за Кину само данас већ ће помоћи будућем развитку Кине. Кина мора да се мења и Xi Jinping је изабран да спроведе реформе и избори се против корупције. Неопходно је да неко то уради.
Један кинески званичник сложио се са овим виђењем, додајући да ће Xi Jinpinga играти улогу јаког човека који ће помоћи Кини да се развије глатко, безбедно и са мање ризика. Према овом званичнику, биће потребно пет година да израз “нови архитекта” буде званично прихваћен.
Питање број пет: Шта Кинези мисле о Xi Jinpingu?
Мислите о Путину: упркос притиску и санкцијама од стране Запада он успева да одржи велику подршку. Када је срео Путина прошле године Xи Јинпинг је запазио да он и Путин имају сличне личности. Неки од Xијевих потеза имају велику популарност у Кини, као што Путин има у Русији.
Већина Кинеза подржава Xi Jinpinga зато што га виде као другачију врсту лидера – Xи представља своју шармантну жену на дипломатским активностима, Xи дозвољава да се на интернету приказује цртани у коме је он један од карактера. Xи има одлучност да свргне друге чланове Политбироа, Xи је спреман да буде тежак против САД-а и Јапана.
tema-nedelje-kina-putin2
Са брзим развитком кинеске економије, жеље Кинеза се мењају. Они траже међународно признање и интеграцију. Xи Јинпинг задовољава ову психолошку потребу тако што испуњава економске захтеве. Под Xијем, Кина и Кинези су другачији него раније.
Неки људи се могу бринути зато што обнавља “култ личности” подсећајући на Мао еру. Владин званичник са којим сам ја причао је одбацио ово као смешно. Он је тврдио да су медији превише софистицирани за тако нешто данас.
Људи данас уживају слободу избора отворених и различитих идеја, нема простора за култ личности. Званичник ме је уверио да нико у влади не жели да обнови култ личности, али да је неопходно направити ауторитет Xија.
Нема сумње да су медији претерали поводом Xија у последње време. Спољашњи свет има тенденцију да претерано протумачи толику медијску пажњу, што може довести до потенцијалних погрешних прорачуна о будућем развитку Кине. Може чак завести Xија лично да упадне у стање лажног осећаја сигурности. Како би избегли такве исходе неопходно је објективно мислити о унутрашњим пословима и дипломатији.
Упутница
http://thediplomat.com/2014/12/5-questions-about-xi-jinping-answered/
Србин.инфо превод Маја Орлић