ВЛАСТИ немачких градова формирају кризне штабове и развијају планове како би омогућили грејање грађанима који током предстојеће зиме не буду могли да плаћају рачуне, пише “Билд”.
Власти Лудвигсхафена, у немачкој држави Рајна-Палатинат, имају у плану да организују колективни центар у спортској хали где би грађани који не могу да се изборе са поскупљењем гаса и струје могли да се загреју.
– Тренутно се припремамо за све ванредне сценарије за јесен и зиму – рекла је градоначелница Јута Штајнрук за „Билд“.
За ове потребе се разматра преуређење спортског центра „Фридрих Еберт Хале“ у Лудвигсхафену, који је донедавно служио као вакцинални центар.
„Билд“ пише да сличан план постоји и у Нојштату, Франкенталу и Ландауу. Други планови за уштеду енергије укључују гашење расвете у јавним здањима и искључивање семафора током ноћи.
У граду Рендсбургу је отказано прављење традиционалног божићног клизалишта. Портпаролка градских власти је рекла да расхладне јединице троше много струје, и да би било неодговорно трошити енергију због предвиђене несташице гаса.
Немачке власти већ месецима позивају становништво да штеди струју како би се до зиме напунила складишта гаса. Немачка је у великој мери зависна од гаса из Русије, али су због санкција испоруке смањене. Капацитети постројења у Немачкој су у овом тренутку попуњени 63 одсто.
У понедељак почиње заказана годишња инспекција гасовода Северни ток, којим Немачка добија гас из Русије. Од 11. до 21. јула испоруке преко тог гасовода ће потпуно престати.
Како је раније пренео „Билд“, позивајући се на прогнозе Стамбеног савеза, поскупљење струје у Немачкој ће 2022. погодити потрошаче теже него што се мислило. У овом удружењу се претпоставља да ће додатни трошкови за домаћинства која чини једно лице бити 2.700 € годишње, а за четворочлану породицу – 5.000 €. Методологија обрачуна није објашњена у чланку.
Цене енергената расту у Немачкој од краја 2021. године, а та динамика се убрзала након почетка специјалне операције руске војске у Украјини.
Према подацима Савезног завода за статистику Немачке, у јуну су трошкови енергената порасли за 38 одсто. Немачка влада такође планира да потпуно прекине своју зависност од руског гаса до 2024. године.