Београд — Министарство привреде ће предложити Влади Србије да се укине допринос за здравствено осигурање. Лечење би у том случају финансирало из буџета, пише Данас.
Лист наводи да се управо то крије иза недавне изјаве министра привреде Саше Радуловића да би сви грађани Србије требало да буду здравствено осигурани, без обзира на то да ли им послодавци уплаћују здравствено осигурање или уопште немају посао.
Саветник у Министарству привреде Александар Стевановић каже да је план Министарства да се послодавци растерете плаћања доприноса за здравство и, самим тим, оверавања здравствених књижица, а да се грађани реше проблема са којим се многи данас суочавају – да не могу да се лече о трошку државе, јер им њихови послодавци нису уплатили доприносе.
У Србији се по глави становника за здравствено осигурање издваја најмање у Европи, и то у овом тренутку износи око 260 евра. Било какво даље неуплаћивање доприноса могло би додатно да смањи већ прениску квоту за здравствено осигурање, а самим тим и угрози обезбеђивање здравствене заштите, упозоравају у РФЗО. Како додају, главни циљ Стратегије развоја здравственог осигурања до 2020. године предвиђа увођење обавезног здравственог осигурања за све грађане.
Питање које се одмах поставља је где ће држава наћи новац за овај план? Одговор је – у другом порезу.
Како је Стевановић рекао за лист Данас, истовремено са укидањем здравственог доприноса, држава би пореском реформом подигла порез на зараде и променила начин његовог плаћања. Међутим, пошто би, ако се усвоји Радуловићев план, за бесплатно лечење било потребно само да грађани покажу личну карту као доказ српског држављанства, број оних чију би терапију плаћала држава одмах би се повећао. То је због тога што многи послодавци данас не уплаћују доприносе за своје раднике, због чега они не могу да овере своје здравствене књижице и, последично, морају из свог џепа да плате сваки преглед или интервенцију.
То значи да би повећање пореза на зараде морало да буде веће од укинутог здравственог доприноса да би се обезбедио новац за бесплатно лечење ових људи или би буџетски дефицит морао да порасте. Стевановић, међутим, наглашава да дефицит неће трпети.
“Ако нас наши коалициони партнери саслушају до краја, видеће да дефицит неће расти, јер ћемо променити начин плаћања пореза на зараде и извршити прерасподелу средстава. Садашња ситуација да кажњавамо раднике због тога што им послодавци не плаћају доприносе је апсурдна”, тврди Стевановић.
Део свеобухватне пореске реформе коју планира Министарство привреде и која би требало да прати пребацивање трошкова за лечење на буџет је и “значајно смањивање доприноса на најниже зараде“. Тако би, како прецизира Стевановић, послодавци на најмање плате плаћали само минимални пензијски допринос, док би са повећањем зарада прогресивно расле и дажбине.
У Републичком фонду за здравствено осигурање (РФЗО) кажу за Данас да им министар привреде није образложио како планира да уведе здравствено осигурање за све грађане, нити их је претходно известио о намерама и ставу који је изнео.
Данас
Ovi imaju nameru da unište zdravstvo.
koje zdravstvo? koga su oni olecili?
daj Boze!
У Канади је овакав систем и мислим да идеја уопште није лоша.