Хапшење групе Вељка Беливука и Марка Миљковића, почетком фебруара ове године, изазвало је велике потресе у свету политике, фудбала и полиције. Иако су се бројни функционери доводили у везу с поменутом групом, од којих су неки називани и директним сарадницима поменуте криминалне групе, наводи о њиховој повезаности с кланом Беливук-Миљковић остали су на нивоу спекулација.
Док су поједини функционери испитани о деловању криминалне групе која је чинила најстрашнија кривична дела, остали су само у медијима означавани сарадницима мафије. Ипак, протеклих месеци хапшење Беливукове групе одражило се и у свету политике, полиције, фудбала, али и угоститељства.
Најпре је приведен познати угоститељ Александар Кајмаковић (47), познатији као Аца Босанац, због сумње да је екипа Веље Невоље обезбеђивала његове локале. Само неколико дана касније, у просторије исте службе – Службе за борбу против организованог криминала (СБПОК), на информативни разговор био је позван и, сада бивши председник Фудбалског савеза Србије (ФСС), Славиша Кокеза.
Кокеза је испитан јер је Кајмаковић у полицији наводно испричао да је до пословних односа с вођом навијача дошао преко вишегодишњег познанства са бившим председником ФСС. Угоститељ је, како су писали медији, истакао да га је Кокеза 2016. године више пута контактирао и убеђивао да обезбеђење „Касине“ на Теразијама преузму навијачи Партизана.
„Рекао ми је да имају најбоље обезбеђење, да могу да спрече долазак криминалаца и да неће бити проблема са навијачима“, рекао је наводно Кајмаковић, а пренели су медији.
Управо на те околности саслушан је Кокеза. Ипак, оно што му је јавност замерила јесте чињеница да је одбио полиграфско тестирање.
Саслушање, које је дефинитивно највише пажње изазвало у јавности, јесте позив да се бивша државна секретарка у Министарству унутрашњих послова (МУП), Дијана Хркаловић, јави и дође у просторије СБПОК. Медији су пренели да је она саслушана поводом повезаности са криминалцима Дарком Елезом и Беливуком, док је њен адвокат за наш портал изјавио да је она испитана само о угрожености председника Александра Вучића.
Иако је протеклих месеци Хркаловићева у више наврата довођена у везу с кланом Миљковић-Беливук, званично, саслушана је само о угрожености Вучића. Са друге стране, учестали напади којима је изложена од стране режимских таблоида нису довели до тога да буде испитана о навијачкој групи „Принципи“, са којој је годинама уназад довођена у везу.
Новак Недић и јужна трибина
И генерални секретар Владе Србије Новак Недић се месецима уназад доводио у везу с дешавањима на јужној трибини. Недић је један од политичких функционера актуелне власти који се доводио у везу с фракцијом „Јањичарима“, коју су предводили Беливук и Миљковић.
Како је наш портал већ писао, његов долазак у Партизан поклапа се са периодом када је навијачка група Јањичари, коју је предводио убијени навијач Александар Станковић, насилно преузела трибине. Ипак, поводом везе с кланом Беливук-Миљковић никада није саслушан.
И некадашњи заменик начелник СБПОК, Горан Папић, довођен је у везу с Беливуком. Папић је ухапшен 9. марта ове године, а у јавности је познат као полицијски функционер који је без дана полицијске школе вртоглаво напредовао у МУП у време владавине Небојше Стефановића.
Истовремено, Папић је био блиски сарадник Стефановића.
Притвор му је укинуо Виши суд у Београду 29. априла, а под истрагом је због сумње да је ургирао да полиција одмах врати привремено заплењени блиндирани аутомобил од, сада осумњиченог вође криминалне групе, Марка Миљковића.
Накнадно је у медијима означио садашњег министра одбране, раније полиције, Небојшу Стефановића као особу која га је позивала због поменутог клана.
Сви пипци воде ка Стефановићу
Ипак, име које се месецима уназад, готово свакодневно, доводи у везу с кланом Беливук-Миљковић јесте актуелни министар полиције Небојша Стефановић. Стефановић се на челу МУП Србије налазио у тренутку када је поменути криминални клан доживео највећи успон, због чега се поставља питање како није имао оперативна сазнања о деловању групе, која годинама уназад синоним за криминал у Србији.
Учестали напади на Стефановића и повезивање с кланом Беливук-Миљковић не јењавају месецима. Ипак, и поред тога, али и чињенице да га месецима високи функционери посредну оптужују за Беливука, али и аферу „прислушкивање председника“, Стефановић досад није испитан о евентуалној повезаности.
Аутор: Милица Чуле, Н1