Продајом „Kомерцијалне банке“ завршен је процес уништавања српског банкарског сектора који је осмислио и започео Млађан Динкић. Иако је јавно обећавао, Александар Вучић Динкића није ухапсио већ га је узео за министра у својој влади. И дан данас је део његовог економског тима.
Kомерцијална банка лого ФОТО: Принтсцреен Kомерцијална банка лого ФОТО: Принтсцреен
Али на овом послу Динкић није био ангажован. У јавности се поставља питање како је до продаје уопште дошло када је гувернерка Јоргованка Табаковић у последњих пет дана два пута јавно рекла да „Kомерцијалну банку“ не треба продавати. А она то сигурно није рекла сама него по наређењу председника Србије. Ствар постаје јос чуднија када се зна да је председников отац Анђелко Вучић и те како умешан у домаћи банкарски сектор, те да је и он био против. Kо су људи због којих породица Вучић на крају ипак није могла да каже не? За сада то није познато.
Међутим, познато је да је Вучић суочен са бурним реакцијама стручне јавности рекао да су то одређивали неки стручни људи. Па ко су ти стручњаци?
Логично је да се ради о приватизационом саветнику, фирми „Лазард“, блиској врху власти, коју држава по правилу ангажује на свим великим трансакцијама, од „Телекома“, преко „Аеродрома Београд“ и ЕПС-а, до „Kомерцијалне банке“. У најмању руку је чудно како је „Лазард“ прошле године саветовао Владу Србије да прво купи 41,3% акција у власништву фондова и ЕБРД-а за 256 милиона евра, а онда прода својих 42% акција НЛБ-у за само 131 милиона евра, практично за дупло мање пара!!?
При томе, невероватна је одлука и да Влада по овако неповољним условима прода све акције у власништву државе, уместо да сачува бар мањински удео, као што је рецимо Словенија задржала 30% учешћа у НЛБ банци?
Ваљда у жељи да оправда ову срамну продају највеће српске банке, Вучић је дао и бесмислену изјаву да вредност „Kомерцијалне банке“ пада, иако је банка исказала рекордну добит у 2019. години од 75 милиона евра! Kоначно, невероватна је и одлука Владе да НЛБ-у остави половину прошлогодишње добити од 38 милиона евра и 26 милиона евра добити из претходних година!
Али, до овог текста јавност у Србији није обавештена да су „НЛБ банка“ и „Лазард“ повезани преко заменика председника Надзорног одбора НЛБ-а, Андреаса Kлингена, који је раније имао високу позицију управо у „Лазарду“.
Такође, кад је НЛБ продавала акције „Интереуропе“, саветник је био Лазард! Међутим, ту није крај. Наше истраживања показује да су везе између „Лазарда“ и већинског власника НЛБ-а, „Банк оф Неw Yорк Меллон“, много дубље.
На пример, на обрасцу Т-1 америчке комисије за хартије од вредности испод имена „Банк оф Неw Yорк Меллон“ стоји „Лазард Гроуп“.
Тхе Банк оф Неw Yорк Меллон (Доказ) Тхе Банк оф Неw Yорк Меллон (Доказ)
Слично, ако желите да пишете „Лазард Ассет Манагементу“, пошту шаљете на адресу „Банк оф Неw Yорк Меллон“. Kада погледате ко је повереник „Лазард Фунд Манагерс“, опет је ту „Банк оф Неw Yорк Меллон“.
Kоначно, заједно су учествовали и на великом пројекту репрограма украјинског дуга вредног 15 милијарди евра.
Из свега можемо закључити да су на глобалном нивоу „Банк оф Неw Yорк Меллон“ и „Лазард“ више него повезани и да често и блиско сарађују, попут стратешких партнера.
Јасан је у најмању руку конфликт интереса који је „Лазард“ имао јер је са једне стране требало да помогне Влади Србије да нађе најбоље решење за „Kомерцијалну банку“, а са друге да помогне али по НЛБ-у и његовим америчким власницима да плате што мање. Анализирајући цену коју је НЛБ платио за „Kомерцијалну банку“, делује да је „Лазард“ више водио рачуна о интересу свог глобалног партнера, него о интересу српске Владе.
Наравно, ништа од овога се не би десило без Вучићеве сагласности. Зашто ју је дао, остаје тајна. За сада.
Директно.рс
svi znamo ko stoji iza pljacke al ne znamo koliki procenat uzima supak meraklija, a sto da ne uzima kad maloumnicima to nesmeta.
jedan dan kad osvanemo ne samo bez oruzija nego i bez gaca za drvo vezite kamenu sekiri pa pravac kod jajinackog groblja, na zborno mesto, gde svoju jazbinu ima vukodlak, a ja cu gotovo slep i uz pomoc stapa da vas povedem gde treba uz trube i bubnjeve a nezaboravite alat na strojenje.