Од 1. маја званично ће започети прелазак на електронске фискалне касе, а први пут ће обавезно касу морати да имају фризери, козметичари и кладионице. Стручњаци кажу да овакве мере нису добре у јеку пандемије коронавируса и рата Украјина, те да се не решава кључно питање – црно тржиште.
Министар финансија Синиша Мали најавио је у уторак нови рок за пријављивање за субвенције државе за прелазак на нови модел фискализације, а који ће трајати од 15. марта до 5. априла, како би сви обвезници фискализације који се раније нису пријавили могли да добију помоћ државе.
Нови рок за прелазак на електронску касу биће 30. април, након чега ће привредници бити у обавези да имају овакву касу. Нова мера биће обавезна за фризере, козметичаре, кладионице, али ће таксисти, адвокати и цркве и даље бити ван овог система. Одредба ће се односити и на пијачне продавце, али не оне који су уједно и пољопривредни произвођачи.
Заступница удружења „Заштитник предузетника и привредника Србије“ Милена Амон рекла је за Нова.рс да нова законска решања неће донети никакве напретке на пољу решавања проблема црног тржишта, те да би било боље да се одложила његова примена.
„Укључивање електронских каса доноси нам само нова административна и фискална оптерећења која ни на један начин неће допринети сузбијању црног тржишта. Због тога смо тражили одлагање и редефинисање закона, те увођење у неком бољем моменту од овог у којем имамо пандемију и рат“, истакла је Амон за Нова.рс.
Она је рекла да нам то ништа не доноси ново на пољу сузбијању црног тржишта.
„Потребно је да се формира систем у осталим сегментима како бисмо сузбили црно тржиште. Није довољно само увести уређаје, а да не смањите порезе, намете, тј односно оптерећења на зараде. Привреда мора да се развија, а ово до сада што смо видели није ишло у том правцу“, додала је заступница “Заштитника предузетника и привредника Србије”.
Kада је реч о субвенцијама, Амон је нагласила да оне покривају само најосновније уређаје.
“Апсолутно је нетачно да нам је нови систем јефтинији, будући да је претходни коштао само 480 динара месечно, а у новом немате пакет мањи од 2.000 динара”, казала је она.
Амон је навела да су све мере усмерене према легалним привредницима, што према њеним речима шаље јасну поруку да је боље отићи на црно тржиште.
„Тамо нећете плаћати порезе, нећете имати касу и нико вас неће контролисати. Оваква политика сигурно ће утицати да да нек привредници угасе своје фирме или пословања, или ће ући у фриленс зону као што ће радити предавачи“, закључила је Амон.
Председник Савеза фризера Србије Бане Бабић рекао је за Нова.рс да од Министарства финансија тражено да се додатно помере термини јер ће бити пуно проблема око имплементације овог закона.
„Тражили смо да од 1. маја па до Нове године не буде строге контроле примене овог закона, јер се бојимо да реализација неће бити добра, људи имају страх од новог, ту ће бити грешака. Једноставно људи морају да се навикну на овај систем, а не да их одмах кажњавају уколико нешто не буде како треба“, казао је Бабић за Нова.рс.
Он је подвукао да ће услуге бити скупље због нових електронских фискалних каса, али да ће постојати разлика у односу на избор оператера.
“Kод неких оператера имате могућност да користите ваш интернет, док са друге стране неки инсистирају да имате интернет посебан за уређај. У просеку, месечни трошкови коришћења електорнске касе биће за 1.000 динара скупљи него досадашња решења”, наставио је Бабић.
Наш саговорник је нагласио да то неће само по себи поскупети цени шишања у салонима, али да други фактори попут раста цене горива, рата у Украјини сигурно хоће.
„Гориво ће поскупети на преко 200 динара по литру, све ће отићи на горе, па ће самим тим и услуге фризерских салона. Сама фискална каса ће утицати на тих 1.000 динара о којима сам говорио. Са друге стране, страх код људи од непознатог је огроман јер ће систем бити повезан са Пореском управом, па ће страх од грешака сада бит већи“, закључио је наш саговорник.
Пијачни продавци протестују
Пијачни продавци ће данас од 11 сати протестовати испред Министарства финансија, уз захтев да се примена фискализације на њих одложи.
Мирчета Голочевац, један од продаваца на Миријевској пијаци, наводи да је најављени скуп потпуно аполитичан и да је крајњи циљ да се изборе за права пијачних продаваца.
„Не питају нас да ли неко има новца за увођење фискалних каса, да ли ће све то бити изводљиво на температури од -5, принуђени смо да организујемо протест“, наводи он.
A kada će advokati i taksisti morati da uvedu fiskalne kase? Nikada! Ova bana državica se najviše boji protesta advokata i taksista.
To je rat protiv seljaka i malih privrednika očigledno. Nisu ih dovoljno istrebili poslednjih vekova, pa moraju i ovim nebulozama….. ovo je UVOD u socijalno kreditiranje! Kovid pasoši su bili probni balon očigledno! Jer znaju da ovo nije Kina, postoji neka svest, ali ako prođe ovde- CEO Svet je potonuo…….
Standardna situacija, ništa korisno a mnogo novih problema.