Из неког разлога не пијете воду из славине, него купујте или точите ону из пластичне амбалаже? Погледајте троугао утиснут на пластици и број у средини. Могли бисте открити неке потресне ствари.
Вас занима само састав воде, али занемарујете хемијски састав амбалаже у којој се вода налази? На дну сваке амбалаже потражите троугао са бројем у средини и сазнајте колико је опасна пластика коју држите у руци.
1 – ПЕТ (често и ПЕТЕ)
Ове су флаше у већини случајева намењене једнократној употреби. Постоји могућност да испуштају тешки метал антимони, хемијску материју ЕПА, која омета деловање хормона. Такве боце могу испуштати и канцерогене елементе.
2 – ХДП (некад и ХДПЕ)
Реч је о ‘доброј’ пластици, за коју постоји најмања вероватност испуштања хемикалија у воду.
3 – ПВЦ (некад и 3В)
Испушта две отровне хемикалије, а обе ометају деловање хормона у људском телу. Упркос томе, ово је још увек најчешће употребљавана пластика за флаше.
4 – ЛДПЕ
Пластика која не испушта хемикалије у воду. Али, замислите, не користи се за израду пластичних флаша него углавном за израду пластичних врећица за намирнице.
5 – ПП
Још једна од ‘добрих’ пластика, обично беле или полупрозирне боје. Користи се за флаше у које се пакују сирупи или чашице за јогурт.
6 – ПС
Испушта у воду канцерогену материју СТИРЕН. Најчешће се користи у чашицама за кафу за једнократну употребу или у амбалажи брзе хране.
7 – ПЦ (или без ознаке)
То је најлошија пластика за прехрамбене производе јер излучује хемикалију БПА. Нажалост, користи се у бочицама за бебе, спортским боцама и посудама за спремање хране.
Чини се, дакле, да хемикалије не испуштају пластике 2, 4 и 5, или оне с ознаком ХДП, ХДПЕ, ЛДПЕ, ПП. Најлошија амбалажа има ознаке 1, 3, 6 или 7. У овим флашама вода је подложна хемијском или температурном деловању, а у случају накнадног пуњења и бактериолошком загађењу.
Извор: ЗдраваПрирода.цом / балканспресс.цом