На Сунцу су се у размаку од 48 сати догодиле четири колосалне експлозије, а пре нешто више од 24 сата средишња звезда Сунчевог система доживела је досад најснажнију соларну олују од почетка 2013. године.
Колосалне експлозије на Сунцу, које су се догодиле у размаку од 48 сати, нису биле директно усмерене према Земљи, па нису представљале готово никакву опасност за сателите и системе снабдевања електричном енергијом.
Научници тренутно очекују повећани број соларних експлозија, јер се ове године 11-годишњи циклус сунчеве активности ближи свом врхунцу – соларном максимуму.
Доктор Роберт Маси из британског Краљевског астрономског друштва, рекао је за Би-Би-Сида оно што је интересантно у вези ових догађања је то што се одвијају у веома кратким размацима.
„То указује да се приближавамо соларном максимуму, премда не можемо да кажемо када ће се то тачно десити”, навео је Маси.
Овонедељне интензивне експлозије енергије, биле су најснажније класе X. Сунце је доживело најснажнију соларну олују од почетка 2013. године.
„То су спектакуларне манифестације, експлозија класе X, која је једнака експлозији милијарде хидрогенских бомби. Реч је о колосалној количини енергије”, објаснио је доктор Маси.
Соларне експлозије прате избацивања короналне масе (CМЕ), феномен током којег се милијарде тона набијених честица соларне плазме избацују у свемир.
Најснажнија сунчева олуја „Карингтонов догађај”, забележена је у септембру 1859. године.
Тада је дошло до прекида телеграфских веза, пожара на северу Америке и Европе и појаве поларне ауроре видљиве са Кубе и Хаваја.
Уколико би олуја сличне снаге погодила Земљу данас, последице би биле знатно другачије, а научници предвиђају чак да би биле катастрофалне.
РТС