Србија

Командант Кфора: Вучић и Дачић су потписивањем Бриселског споразума омогућили шиптарским терористима да вршљају по КиМ

Командант Кфора на КиМ, италијански генерал Ђовани Фунго, каже да су сва насилна дела за осуду и неприхватљива и да се ситуација на Косову знатно побољшала.

Упитан како оцењује претходне две деценије, током којих су почињени бројни злочини над Србима, протерано њих 250.000, а код оних који су остали присутан сталан страх, он каже да је његов утисак, као команданта Кфора, свакако позитиван.

„Ситауција се знатно побољшала“, рекао је он у интервјуу за „Политику“, подсетивши да је војно присуство НАТО од 1990. смањено са 55.000 војника на око 4.000.

Према његовој оцени, знантно је смањен број међуетничких инцидената, због чега, како каже, војници Кфора обезбеђују само манастир Дечани, а остале верске објекте СПЦ, за које се сматрало да су под ризиком, полиција.

„Током ових година безбедносна ситуација у срединама већински насељеним српским становништвом је побољшана. Косовски Срби су интегрисани у локалне безбедносне организације. Улога Кфора у овом контексту је била и остаје од суштинског значаја. У складу са Резолуцијом СБ УН 12 44 мандат Кфора је да одржава безбедно и сигирно окружење и да обезбеди слободу кретања за све људе на Косову“, каже италијански генерал.

На питање да ли искрено мисли да су остали православни објекти СПЦ сигурни у рукама косовске полиције, он каже да је ксовоска полиција високо професионална, да ужива велико поверење становништва и способна је да изврши све задатке.

На констатацију новинара да Срби страхују од новог погрома и на питање да ли 4.000 војника Кфора може да заштити српску заједницу, Фунго каже да ће Кфор наставити да игра важну улогу као подршка свим људима на Косову.

„Задржаће и обавештеност о актуелној ситуацији. Натавиће да спроводи редовне процене безбедности како би утврдио да ли је неопхпдно да предузима било какве мере“.

Поводом најаве приштинских власти о формирању војске Косова и на питање да ли ће у том случају бити места за Кфор, Фунго подсећа на саопштење генералног секретара НАТО Јенса Столтенберга од 8. марта у којем је истакао да су структура , мандат и мисија КБС ствар локалних косовских инситуација у складу са њиховим уставним правом.

„Међутим, ако мандат КБС еволуира на начин као што је предложено, НАТО ће морати да преиспита ниво своје посвећености, посебно у погледу изградње капацитета“, наглашава Фунго.

Упитан да ли Росу без пристанка команде Кфора може да делује на северу Косова, Фунго каже:

„На основу Брисеског споразума из 2013. између Београда и Приштине, институције Косова нису у обавези да траже одобрење од Кфора за кретање њихових полицијских снага широм територије Косова.“

На питање да ли је тачно да Кфор не залази у кампове Даеша (ИС) на Косову, Фунго одговара да је тероризам веома сложен феномен на који нико није имун.

„Мандат Кфора не обухвата борбу против тероризма. Кфор је добро припремљен да се суочи са са било каквим могућим изазовима и спреман је да реагује на сваку претњу . Косовска полиција је недавно спровела неколико успешних операција што показује њихову способност да решавају ову врсту претњи“, додао је он.

Он је такође рекао да Кфор има вископрофесионалан и обостран конструктиван однос са Војском Србије.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!