Премијерка Ана Брнабић се другог дана посете Краљевини Норвешкој састала са министарком спољних послова те земље Ериксен Сореиде, којој је пренела да је Србија изузетно цени помоћ и подршку коју Норвешка пружа у спровођењу реформи у Србији, које имају за циљ унапређење квалитета живота свих грађанки и грађана и убрзање процеса европских интеграција.
Председница владе истакла је да је чланство у Европској унији кључни спољополитички циљ Србије.
– Србија је до сада отворила 10 преговарачких поглавља, а очекујемо да у децембру отворимо још три или четири – рекла је Брнабићева и додала да је о томе било речи током прошлонедељне посете Бриселу и сусрета са највишим званичницима ЕУ.
Брнабићева је искористила прилику да се у име владе захвали на подршци коју Краљевина Норвешка пружа европским интеграцијама Србије и одличној билатералној сарадњи.
У разговору са норвешком министарком спољних послова, председница Владе Србије нагласила је значај унапређења регионалне сарадње у свим областима, чему је Србија посвећена.
– Регионална сарадња, пре свега у области економије и привреде, доприноси бољем животу свих грађана Западног Балкана – истакла је Брнабићева.
Билатерални односи Србије и Норвешке, а посебно политички, су на високом нивоу. Краљевина Норвешке је у периоду од 2000. године до данас, подржала Србију са око 250 милиона евра бесповратне помоћи и један је од највећих донатора.
Досадашња помоћ била је фокусирана на области владавине права, јачање конкурентности, реформу јавне управе и енергетску ефикасност.
– Наставак норвешке подршке и помоћи били би драгоцени за Србију, а нарочито у областима који су приоритети у раду Владе: образовање, иновације и предузетништво, дигитализација и креативне индустрије – нагласила је Брнабићева, а саопштено из Владе Србије.
Норвешка искуства у области е-образовања и неформалних едукативних програма, као и подршка унапређењу е-управе, значајно ће допринети наставку реформи и модернизацији друштва, рекла је председница Владе.
Поред тога, Брнабићева је као посебно важну издвојила помоћ у области иновација и предузетништва, обзиром на то да је дигитална економија и економија заснована на знању и иновацијама оно чему Србија тежи у промењеним тржишним условима у 21. веку.
Брнабићева и Ериксен Сореиде разговарале су и о билатералној сарадњи у области безбедности и одбране.
Вестионлине, Танјуг