ИЗГЛЕДИ да две евроскептичне странке формирају владу, у институцијама и многим владама Европске уније изазвала је забринутост да криза италијанске владе може уздрмати зону евра, јер већ сада последице пада берзи и лоше реаговање финансијских тржишта угрожавају и Шпанију и Португал.
Италија је трећа, а Шпанија четврта по снази економија међу чланицама зоне евра.
Италијански лист Република је упозорио да је „за баријеру онима који су против ЕУ нужно да постоје проевропски лидери, које је тешко наћи у Италији”.
„У Италији на видику нема (Емануела) Макрона који је у Француској”, како додаје Република, „зауставио Марин Лепен, француску верзију Салвинија”, вође Лиге Севера чији је долазак на власт, заједно с Покретом пет звездица, спречио шеф италијанске државе.
Извесну збуњеност унутар ЕУ показује и брзи покушај челника Жан-Клода Јункера и Доналда Туска да нагласе да се мора поштовати воља италијанских бирача и тиме ублаже изјаву европског комесара, Немца Гинтера Етингера, који је изазвао праву лавину незадовољства не само евроскептичних странака и гласача у Италији.
Гинтер је поручио италијанским бирачима да на очекиваним новим изборима у јулу морају као путоказ имати лоше реаговање берзи и светских финансијских кругова на могућност да две евроскептичне странке у Италији дођу на власт.
Данас лист италијанских пословних кругова Il Sole 24 Ore, јавља да лидери Покрета пет звездица Серђо ди Мајо и Лиге Севера Матео Салвини настоје да изнађу начине да ипак формирају владу.
Планирају да то учине тако што би за министра економије био предложен Салвинијев блиски сарадник Ђанкарло Ђорђети, знатно умеренији кад је реч о одбацивању „стезања каиша” и кресања трошкова, односно опстанку Италије у еврозони.
Факти