Комитет за заштиту животне околине Европског парламента (ЕП) данас није подржао предлог Европске комисије (ЕК) да се земљама чланицама ЕУ омогући да саме одлучују да ли ће узгајати и увозити генетски модификоване организме (ГМО) за употребу у исхрани људи и животиња, а коначну одлуку о томе донеће ЕП на заседању 28. октобра.
Великом већином гласова (47 према три), Комитет је одбио предлог ЕК, уз образложење да би се препуштањем земљама чланицама да саме одлуче да ли желе узгој ГМО, довело у питање јединствено тржиште ЕУ, пренео је Франс прес.
“Земље су забринуте да би предлог Комисије могао да доведе до поновног увођења граничних контрола између држава које подржавају увоз ГМО и оних који се томе противе”, наводи Комитет, додајући да би такве контроле представљале озбиљно кршење “светих” прописа о јединственом тржишту који осигуравају једнаке услове пословања широм ЕУ.
“За нас, постојећи закони морају да се поштују, а земље чланице одлуку о увозу ГМО треба да донесу на нивоу ЕУ, а не да уводе националне забране”, рекао је председник комитета Ђовани Ла Виа.
У складу са одлуком ЕУ с почетка године да свака појединачна чланица ЕУ има право да тражи изузеће од узгоја ГМО, то је до 3. октобра, када је истекао рок, затражило 19 од 28 чланица ЕУ. Ти захтеви се односе на забрану узгоја кукуруза компаније Монсанто “МОН 810”, јединог ГМО комерцијалног усева чије је узгајање дозвољено у ЕУ.
Увоз великог броја ГМО производа, који се користе само за исхрану животиња и за потребе индустрије, али не и за људску исхрану, сада је дозвољен.
Танјуг
@VeronikaFrankfu Россия от ГМО отказывается