Када оваква изјава стигне из треће по величини америчке компаније за производњу хране и пете највеће мултинационалне компаније на свету, јасно је шта потрошачи могу да очекују у наредним месецима.
За разлику од претходних година, рекао је Патрисио, сада расту цене свих производа. Према последњем извештају Oрганизацијe за храну и пољопривреду (ФАО), цене хране достигле су у септембру највиши ниво у последњих 10 година, а раст је у највећој мери подстакнут поскупљењем житарица и биљних уља. „Крафт Хaјнц” подигао је цене више од половине својих производа на матичном америчком тржишту, а Патрисио у разговору за Би-Би-Си признаје да их подижу и на другим тржиштима.
– Подижемо цене где је то потребно, у целом свету – рекао је. Током пандемије у многим земљама смањена је производња сировина, од пољопривредних култура до биљних уља, због мера сузбијања заразе, што је резултирало и смањеним испорукама. Државе се сада отварају, али снабдевање не успева да држи корак с потражњом и цене расту. Би-Би-Си напомиње да произвођаче додатно притиска и неизвесност на тржишту енергената и велики скок цена гаса, нафте и струје. То, како је рекао Патрисио, није све.
– Постоје и други проблеми, попут оног на британском тржишту, где недостају возачи, а у Америци расту трошкови логистике… Потрошачи морају да се навикну не више цене хране, будући да светска популација расте, а број земаља у којима се храна производи не – поручио је он и додао да повећање трошкова не би требало у целости да се пренесе на купце и да ће део компаније морати да преузму на себе. Како је истакао, на индустрији и другим компанијама је да покушају да та поскупљења сведу на минимум. Ипак, истакао је и да је његова компанија, рецимо, трошила огроман новац за развој нове амбалаже како би испунила циљеве о смањењу пластичног отпада.
Прошле недеље „Пепсико” је такође упозорио да се суочава с повећањем трошкова свега – од транспорта до сировина и да су поскупљења могућа вероватно почетком следеће године.
Аналитичарка у компанији „ЕД&Ф Мeн” Кона Хак прецизирала је да цене хране расту због слабог рода у Бразилу, који је велики извозник хране, суше у Русији, смањењу засејаних површине у САД и гомилања залиха у Кини, у комбинацији са скупљим ђубривом, енергијом и трошковима транспорта.
Она је проценила да ће сви произвођачи хране бити погођени, а „будући да ће то бити толико раширено – неће изгубити купце”.
Потрошачи у Србији и региону већ су сведоци бурних дешавања на тржишту хране и нових ценовника готово свих врста производа. Од меса, прерађевина, уља, житарица, готових производа, поврћа, воћа… Приметан је такође и често нереално висок раст цена, што аналитичари коментаришу као покушај произвођача и трговаца да искористе ситуацију за лов у мутном.
Немачки портал „Лебенсмител цајтунг”, који објављује вести везане за трговину и храну, недавно је пренео и да компаније попут „Нестлеа” и „Хенкела” тренутно преговарају с великим трговачким ланцима о повећању цена. Помиње се да би тестенина домаћих произвођача на том тржишту могла да поскупи за 20 до 25 процената.
Разлог поскупљења је цена шећера, житарица и других сировина које су у последњих 12 месеци повећане за око 40 одсто.
Како је пренео Б92, у прошлости код оваквих ситуација неки трговачки ланци нису наручивали одређене производе како би извршили притисак на произвођаче и тако покушали да спрече повећање цена. У интервјуу за немачки „Билд”, Бернард Бурдик из потрошачког центра у Северној Рајни-Вестфалији предлаже ослобађање од ПДВ-а за воће и поврће како би здрава исхрана остала приступачна.