Друштво

Компас на поклон Влади Србије

Власт би морала да буде искрена и престане да обмањује грађане да хаос у правосуђу настаје због нерада и неодговорног понашања запослених у правосуђу. Несналажење и лоша процена изабраних представника којима су народ и држава поверили да уређују ову грану власти доводи до дестабилизације и затрпаности у правосуђу. Молимо медије да не учествују у стварању лажне слике о успешности “поправке реформе”.

Чист безобразлук представљају изјаве представника власти како ће се бројним изменама закона, као и новом мрежом судова убрзати судски поступци, односно побољшати ефикасност судова. Затрпаност, спорост и неефикасност су последица а узроци су вишегодишња државна небрига о правосуђу, као и погрешна реорганизација. Колико држава нема намеру да улаже у правосуђе говори и то да приликом измена сваког закона на крају стоји да додатна буџетска средства за примену усвојених закона нису потребна.

Без обзира на стални раст броја предмета у раду, једино је у правосуђу два пута смањиван број запослених. Примера ради, 2010. године у основним судовима укупно предмета у раду било је 2.112.115, године 2012. у основним судовима укупно предмета у раду било је 3.705.796, док је 2012. године у свим судовима у Републици Србији укупан број предмета у раду био је 5.315.547, од чега новопримљених 1.969.270 предмета а решених 2.156.958 предмета, с тим што је остало нерешених 3.158.000 предмета. Да бројите толико динара, па је много.

У српском правосуђу ради око 3.000 судија, нешто мање од 800 тужилаца и око 9.500 службеника. До тачног броја запослених у правосуђу немогуће је доћи, али чињеница јесте да тај број представља око 2% од укупног броја (700.000) запослених у јавном сектору (државна управа, покрајинска администрација, локална самоуправа, разне агенције, јавне службе као што су здравство, школство, култура, не рачунајући јавна предузећа). Судије, тужиоци и стручни сарадници који имају зараде изнад 60.000 и који подлежу солидарном порезу, чине 0,5% од укупног броја запослених у јавном сектору и ове уштеде имаће занемарљив утицај на попуњавање буџетских рупа. Према подацима Агенције за борбу против корупције, активних функционера у Србији има 24.527!!! Дакле, без судија и тужилаца, 21.000 или 30% од укупног броја запослених у јавном сектору који имају примања на више места и самима себи праве законске прилике за то! Носиоцима судске власти, за разлику од законодавне и извршне власти, забрањено је да остварују додатни приход. Цех реформских промашаја плаћају административни радници, а посебно они који су запослени на одређено време. Отпуштено је више од 900 лица на одређено време, али долазе на посао и волонтирају.

Осим тога, сви наведени подаци указују да никакве промене и усвајање нових закона, без додатних кадровских капацитета, финансијске и инфраструктурне подршке, неће довести до бржих судских поступака и ефикасности правосуђа. Даље, све ово говори да нова власт није направила никакав заокрет у приступу решавања проблема у правосуђу. Напротив, држава одговорност пребацује само на судове иако су судови без утицаја. Истовремено, нова власт лицемерно „гаји и чува“ доказано неодговорне чланове ВСС и ДВТ због чијих одлука је нанета штета и брука Србији.

Због свега тога, Синдикат правосуђа Србије ће у петак, 10. јануара 2014. године, у 12.00 часова, поклонити Влади Србије компас.

 

Синдикат правосуђа Србије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!