17.01.2012. – Москва и Београд за истрагу у покрајини под окриљем УН
Случај клинике Медикус може да постави крст на репутацију “власти” Косова, које не признаје Русија, пише данас руски лист Комерсант.
Реч је о догађајима из 2008. године. У једном од медицинских центара главног града Косова међународна група лекара под покровитељством високог чиновника локалног Министарства здравља вршила је незаконите операције одузимања органа. Црни трансплантолози су мамили на Косово Србе, Турке, Белорусе, Русе и представнике других националности, обећавајући до 15 000 евра за бубрег. На крају се преко 30 „донора“ нашло превареним: платили су им или много мање, или им нису дали ни гроша. При томе предузимљиви лекари су на свакој успелој операцији зарађивали отприлике по 100 хиљада евра.
Да подсетимо, суђење поводом случаја Медикус започео је у октобру 2011. године под окриљем Мисије ЕУ на Косову. Колико озбиљне могу да буду последице за учеснике случаја може се судити по томе што тужилаштво Турске захтева за свог грађанина, хирурга Јусуфа Сонмеза 171 годину затвора. Сматра се да је овај човек по надимку „Доктор Франкенштајн“ извршио 11 незаконитих операција одузимања органа.
Трагови случаја Медикус могу директно да одведу до косовских догађаја с краја 90-их. Да подсетимо да се у књизи бившег главног тужиоца Међународног трибунала за бившу Југославију Карле дел Понте Лов-ратни злочинци и ја, говори о отимици триста лица неалбанске националности на Косову 1999. године. Жртве су превозили у специјалну Жуту кућу на северу Албаније, где су им узимали бубреге и друге виталне органе. По тврђењу Дел Понте, све то се чинило уз знање руководилаца терористичке организације ОВК, од којих је један сада “премијер” Косова Хашим Тачи. Тачијево име, као и назив клинике Медикус фигурира и у чувеном реферату о трговини органима који је припремио за Парламентарну скупштину СЕ швајцарски дипломата Дик Марти. Између осталог, Еулекс везу између Медукуса и Жуте куће пориче. Како је изјавила својевремено секретар за штампу Мисије, то су два сасвим различита случаја.
О препрекама на путу истраге размишља српски политиколог Бранко Радун:
[audio:http://www.srbijadanas.net/wp-content/uploads/2012/01/Radun.mp3|titles=Бранко Радун]
Управо због незадовољавајућег стања поводом заштите сведока, Москва и Београд сматрају да објективна истрага црне трансплантологије у покрајини треба да се одвија под окриљем УН и да буде подређена СБ. Ипак, предлог не наилази на разумевање западних партнера, који су сигурни у легитимност “косовске државе”, што значи и њених лидера.