Економија

Контрола млека тек од априла

АФЕРА око млека зараженог афлатоксином поново је довела у питање безбедност хране коју једемо. Надлежни упорно тврде да су намирнице исправне и да се редовно контролишу, али на основу чега, није јасно јер у нашој земљи не постоји национална референтна лабораторија, иако је планирано да она буде отворена још пре неколико година. Тако потрошачима остаје да верују једино трговцима и приватним лабораторијама које врше контролу.

Према новом Закону о безбедности хране, сами произвођачи одговорни су за исправност производа и дужни да сами шаљу узорке на анализу, а не да чекају да код њих дође државни инспектор. У нашој земљи тренутно постоји 47 таквих лабораторија, у којима се тестира безбедност и квалитет пољопривредних производа, као и хране. Већина њих је у приватном власништву, па се поставља питање, иако су акредитоване за тај посао, да ли су њихови резултати меродавни.

– Случај контаминираног млека, а пре неколико месеци и кукуруза, само је потврдио неопходност оснивања независне националне лабораторије за контролу хране – објашњава Миладин Шеварлић, професор са Пољопривредног факултета. – Дешава се да је исти узорак у различитим лабораторијама потпуно другачије оцењен, а ради се о великим разликама у нивоу присуства афлатоксина.

Европска унија је за изградњу националне референтне лабораторије, од 2003. године, нашој земљи донирала више 15 милиона евра. Међутим, Србија и даље исправност и безбедност намирница проверава код приватника. Ни садашње министарство пољопривреде није “тешко” на речима, па обећава да ће тај посао коначно бити завршен у априлу ове године.

– Урадили смо нови концепт за рад националне лабораторије, који је актуелан у земљама Европске уније и реално је изводљив – тврди Данило Голубовић, државни секретар у Министарству пољопривреде. – Ове године ћемо велики део средстава уложити управо у те сврхе. Очекујемо да ће лабораторија за контролу млека почети са радом у априлу, а институција која ће се бавити тестирањем ратарских производа до краја следеће године.

СИВА ЗОНА

АКО је за утеху, у Министарству пољопривреде макар препознају проблем који постоји у српском млекарству.

– Статистика нам никако не иде наруку, јер имамо најмање просечне фарме на свету – каже државни секретар у овом министарству. – Још већи проблем од количине је квалитет, па је тако у Србији само 30 одсто млека прве класе. Оно што је још страшније, више од 40 одсто производње је у сивој зони, која не подлеже контроли и анализама.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!