Србија

Кооперативност Вучића у преговорима довела је тзв. Косово пред врата УН

Кооперативност Србије у преговорима са Приштином довела је Косово пред врата Уједињених нација. Из српске владајуће гарнитуре чује се да Запад хоће да Београд сада и отвори та врата, а председник Србије Александар Вучић после тродневних разговора у Њујорку и посете УН каже да западне силе неће да одустану од независности Косова.

Да Косово буде део УН постоје два начина: посматрачки статус или пуноправно чланство. Према речима Павла Јевремовића, бившег амбасадора Србије у УН, вероватно је намера да Приштина добије ово друго. Статус Косова на Ист риверу, указује Јевремовић за “Вести”, зависиће од Србије.

– У пракси, земља која претендује да буде чланица највеће светске организације не иде на статус посматрача. Наиме, то носи опасност да се ту зацементира и остане дуго у том положају – појашњава Јевремовић.

Потврда из Приштине
Потврда да је Тачи боравио у САД кад и Вучић стигла је од председника Скупштине Косова Кадрија Весељија. Портал Газетаекспрес је претходно јавио да је Тачи у САД, али ту посету већ неколико дана држи тајном. Цитирали су и Вука Јеремића о “тајним сусретима” Вучића и Тачија. Весељи, међутим, тврди да је нетачно да су разговарали о подели Косова.

Врућ кромпир Београду
Овај дипломата сматра да су заговорници независности Косова могли и раније да добију посматрачки статус за Косово, само да су хтели, јер је за то потребна само проста већина у Генералној скупштини УН,

– Са таквим статусом, држава учествује у раду Генералне скупштине и може да иступа, али нема право гласа – објашњава Јевремовић.

Крива му само ранија власт
Вучић каже да је генералном секретару УН Антонију Гутерешу изнео спремност на компромис, али не и на жртвовање државних и националних интереса.
– Нема кукања и очајавања, наставићемо да штитимо интересе земље – поручио је нацији Вучић који је кривицу свалио на претходне власти.
Према његовим речима, најскупља грешка је одлука Међународног суда правде о КиМ коју је назвао последицом глупе и неодговорне политике претходних власти којом је стављен печат на косовску независност.
Председник је рекао да ће се борити у западним престоницама, али и тамо где се противе независности Косова, у Москви, Пекингу…

Међутим, он каже да је за пуноправно чланство у УН неопходна једногласна одлука Савета безбедности, па Србија може опет да се узда у Русију и Кину.

– Познато је да је Москва рекла да ће у Савету безбедноси поступати како Београд одлучи, па је јасно да је одлука о пријему Косова у чланство УН на нама. Уколико би Приштина прошла на гласању у Савету безбедности, за чланство би им била довољна проста већина гласова у Генералној скупштини УН – појаснио је некадашњи амбасадор Србије у светској организацији.

ЕУ као Свето писмо
Према речима председника скупштинског Одбора за КиМ Милована Дрецуна, отварање врата УН Косову је кључни уступак на који Запад настоји да приволи Београд, али је тај захтев неприхватљив.
Он је приметио да се Заједница српских општина користи као средство за уцењивање Београда и оценио да “делује као да Приштина све ради у договору са Западом”. Као појачавање притиска на Србију он је навео и инсистирање на стварању косовске војске.
– Чини ми се да смо заиста дубоко већ у процесу да се косметски проблем користи у геополитичком сучељавању Запада са Русијом у намери да се ослаби Србија – казао је Дрецун.
Он је додао да треба остати при ставу да Србија неће отворити Косову врата УН, али и да да треба инсистирати да проблем КиМ не омете пут Србије ка ЕУ.

Председник незадовољан
Председник Србије Александар Вучић обратио се нацији и казао да му се “чини да западне силе не желе да разговарају о томе коме припада територија Косова и да то сматрају завршеним”.

Он је рекао да није задовољан постигнутим у Њујорку јер се надао већем разумевању. Донекле је потврдио и наводе бившег председника Генералне скупштине УН Вука Јеремића који је тврдио да су Вучић и Хашим Тачи тајно у Паризу причали о Косову речима да би “волео када би се разговори о КиМ водили само између Срба и Албанаца, већ и са онима који су створили независно Косово”.

Наиме, из српских политичких кругова чуло се да су Вучић и Тачи постигли договор о размени севера Косова за југ Србије, али да су то зауставиле САД. Такође и да је Вашингтон љут на ЕУ што је препустила разговор Вучићу и Тачију. При том је бечки “Стандард” објавио да је Немачка прекинула причу о подели Косова. Помиње се и немачки план да се омогући формирање Заједнице српских општина у замену за статус посматрача у УН за Косово, али је Вучић то негирао.

Српска листа изгласала границу!
У Скупштини Косова, након четири паузе због баченог сузавца, усвојен је Споразум о демаркацији границе с Црном Гором и то гласом члана Српске листе. Иако је листа најавила да неће присуствовати гласању, на њу је ипак дошао посланик Српке листе из горанске заједнице Адем Хоџа.

– Слањем посланика Хоџе у парламент Косова, Српска листа и шеф Канцеларије за КиМ Владе Србије Марко Ђурић директно подржавају процес демаркације границе Косова и Црне Горе. Само што покушавају да се сакрију иза посланика Српске листе из горанске заједнице – саопштила је Партија косовских Срба.

Они подсећају да је Хоџа и председник Привременог органа општине Драгаш Републике Србије, па “свакако није сам донео одлуку да подржи демаркацију”.

Евентуална подршка Српске листе ратификацији Споразума о демаркацији са Црном Гором значила би кршење Устава Србије, оценио је раније Момчило Трајковић, члан председништва Српског националног форума (СНФ):

– Ако је Српска листа државни пројекат Србије, онда мора да чува Устав Србије. То није граница између Косова и Црне Горе, већ између Србије и Црне Горе. Давање подршке за Споразум о демаркацији значило би противуставно деловање Српске листе – каже Трајковић.

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!