Београд – Изјава коју је у интервјуу за Данас дала потпредседница Владе и министарка државне управе Кори Удовички да јавне расправе о закону о раду неће бити јер су се грађани о томе изјаснили на изборима, изазвала је бурно реаговање синдиката, НВО и појединих политичких партија. Први се јуче огласио Немања Ненадић, програмски директор Транспарентности Србија, који је министарку подсетио да је, према Закону о државној управи и Пословнику Владе, обавеза да се нацрти закона поставе на јавну расправу, посебно они којима се битно мења уређење неке области или ако за њих постоји посебно интересовање јавности.
– Било би добро да смо имали прилике да се на изборима опредељујемо на основу конкретних програма, увида у конкретна решења, али, нажалост, нисмо имали такву прилику. Претходна изборна кампања, као и раније, није садржала расправу о конкретним законским решењима, па тако ни о Закону о раду. Пре избора у децембру прошле године у јануару ове била је расправа о Нацрту закона о раду, али подаци са те расправе, односно шта је прихваћено а шта је одбијено, никада нису саопштени. Уместо тога у јуну се појавила нова верзија закона која није формално изнета на јавну расправу нити је предочено у чему се разликује од претходне – рекао је Ненадић и додао да Влада све ређе поставља законске предлоге на јавну расправу, иако би она требало да траје најмање 20 дана, као и да буде објављена на сајту Министарства.
Он је оценио да забрињава то што нема гаранција да Влада убудуће неће наставити такву праксу и када је реч о другим важним законима.
Слично је реаговао и Душко Вуковић, представник Савеза самосталних синдиката у Социјално-економском савету, који је став министарке Удовички означио као „демонстрацију моћи политике“.
– Несхватљиво је да било који министар у Влади може тако нешто да изјави, а оправдање није ни то што је реч о министарки која није ни задужена за политичке ставове, већ се у извршној власти налази као стручњак, очигледно не за област о којој је говорила. Заправо би сви чланови Владе морали да прочитају Устав, јер се онда не би догодило да неко оспори право грађана на полемику о начину на који извршна власт треба да реши неки проблем – каже за Данас Вуковић и додаје да би то онда значило да се грађани између избора ништа не питају, што је став који нас вуче више корака уназад.
Поводом изјаве Удовички реаговао је и Удружени синдикат „Слога“, који је оценио да се избегавањем јавне расправе „не крши само демократска процедура већ власт показује неспремност да се суочи са критикама да он није добар“. У саопштењу „Слоге“ наводи се да „грађани јесу гласали за реформе, против системске пљачке и за бољи живот, али никако и за то да се нови закон стави у функцију искључиво крупног капитала“ и додаје „да су представници власти обећавали да ће бити организована јавна расправа о новим прописима о раду, што се није десило“.
Изјаву потпредседнице Владе јуче је у Скупштини Србије посланица Демократске странке Александра Јерков оценила као скандалозну, а измене Закона о раду као процедуру која не улива поверење.
А ту су и Маратонци
Припрема Закона о раду претворила се у националну трагикомедију која све више подсећа на читање „Пантелијиног тестамента“ из Маратонаца, у коме се унапред зна колики ће део друштвеног и државног капитала бити остављен радницима који су га и стварали сопственом муком, оценио је у саопштењу Удружени синдикат „Слога“.
Данас
фото: Телеграф.рс
nesto se ne secam da je bila na listi za izbore?
a sad vedri i oblaci
За своја легитимна и нормална права радници се никада нису изборили речима и преговорима … За право, природно „Божије“ борили су се још пре другог светског рата али за ту борбу требају „вође“ и „људи хероји“ … На сцени је тренутно капиталистичка тиранија ( ђаво ), а та неман не познаје преговоре и разговоре, та неман у „преговарачким тимовима“ има само своје људе … нељуде …