* Родић: Проблем су политичари који дају нереална обећања гласачима
* Бушатлија: Чак и када буду завршени, коридори 10 и 11 Србији неће значајно повећати транзит, јер су док смо ми каснили с радовима, комшије изградиле алтернативне правце
Обраћајући се недавно присутнима на отварању деонице аутопута од Пирота до Димитровграда, Александар Вучић, председник Србије, најавио је да ће током следеће године бити завршени сви капитални саобраћајни пројекти, укључујући ту и Коридор 10 и већи део Коридора 11, међутим у јавности постоји доста скепсе да ће се то заиста и остварити.
Иако председник Вучић веома често критикује своје сараднике а тврди да му ни самокритика није страна, током свечаности одржане у суботу ниједном речју се није осврнуо на кашњења у изградњи на Коридору 10 и 11. Треба рећи да није реч о малим кашњењима, напротив у питању су године, те сходно томе постоји реална сумња јавности у најновија Вучићева обећања. Откако је његова Српска напредна странка на власти у Србији први најављени рок у коме је требало да Коридор 10 буде завршен је била 2014. година. Обећање које је дао представник коалиционог партнера, социјалиста Милутин Мркоњић, тадашњи министар инфраструктуре, није испуњено. Рок је пролонгиран.
Министарка саобраћаја Зорана Михајловић је одредила за Коридор 10 – крај 2017. године. Међутим, средином ове године, Михајловићева је морала да промени став и поново помери рок, сада на крај 2018. следеће године.
Неиспуњена обећања када је реч о изградњи Коридора 10 нису типична само за напредњачку власт. Подсећања ради, 2008. године Млађан Динкић, тадашњи министар финансија, изјавио је да је завршетак аутопута на Коридору 10 до 2011. године приоритет Владе Србије. У мају 2009. године тадашњи председник Србије Борис Тадић нагласио је да ће “ова влада испунити обећање и завршити изградњу аутопута”, али до 2012. године када је пао са власти, Тадић није успео у томе. Милутин Мркоњић је 2009. године обећао да ће “аутопут на правцу Коридор 10 од Лесковца до границе са Македонијом и од Ниша до границе са Бугарском бити завршен за две и по године”. Онда је након годину дана уверио јавност да се не касни са изградњом аутопута и да ће бити завршен до маја 2012. године.
Горан Родић, потпредседник Грађевинске коморе Србије каже за Данас да су бројни неиспуњени рокови за завршетак изградње Коридора 10 плод паушалних обећања политичара неутемељених у стварности.
– Разлог је тај што су политичари давали изборна обећања која су била нереална, а да се при томе нису консултовали са струком. Причали су оно што им је одговарало, а не у складу са оним како се одвија ситуација на терену. Изградња може да се одвија несметано ако су урађени пројекти и ако је извршена експропријација. Постоје и објективне околности које могу да успоре радове као што је рецимо појава клизишта. Ако гледамо из техничког угла када је реч о Коридору 10 и 11 постоје реалне шансе да се посао заврши у току следеће године. Не бих могао да прецизирам о ком месецу је реч, али би оба коридора могла да буду завршена до краја 2018. године. Е сад, како ће све изгледати у пракси видећемо јер су неке деонице попут Грделичке клисуре прилично захтевне за извођење – наводи наш саговорник.
Архитекта Махмуд Бушатлија каже за Данас да је веома незахвално, с обзиром на објективну ситуацију, тврдити да ће Коридор 10 и 11 бити завршени у току идуће године.
– Оно што је индикативно је да нереалне прогнозе о завршетку капиталних радова увек дају политичари, а не професионалци. Досад је било више кашњења када је реч о изградњи Коридора 10. Чак и кад буде изграђен он неће имати онај значај који је планиран јер су се у окружењу изградиле алтернативне саобраћајнице. Тако да ће обим саобраћаја на Коридору 10 када буде завршен бити тек мало већи него што је сада случај. С обзиром на досадашњу праксу тешко је поверовати да ће велике капиталне саобраћајнице бити изграђене у року који су одредиле актуелне власти – истиче Бушатлија. Он додаје да је основни разлог за велико кашњење у последњих 17 година, чињеница да су послове обављале фирме које нису биле ни стручне ни способне да одговоре задатку.
– Проблем је и тај што су надлежни омогућили да на тим пројектима раде стране фирме које су узимале новац, а нису радиле квалитетно уместо да се посао одобри нашим фирмама које су због тога губиле референце и пропадале чиме је фактички елиминисана српска грађевинска оператива – закључује Бушатлија.
Шта је остало да се уради
На траси Коридора 10 кроз Србију, преостало је да се ураде још две деонице. Прва је деоница аутопута код Грделичке клисуре. Та траса на јужном крају Коридора 10 дугачка је 26 километара и подељена на шест деоница. Такође, потребно је завршити и обилазницу око Ниша. Рок за завршетак обе преостале деонице је крај 2018. године.
На Коридору 11 преостали радови ће трајати знатно дуже. Изградња деонице аутопута на Коридору 11 Љиг – Прељина касни па ће уместо крајем августа, како је било најављено, целокупан посао бити завршен крајем овог месеца. Када то буде окончано преостаће да се ураде још две фазе чиме би Коридор 11 био у потпуности окончан. Треба урадити деоницу Сурчин – Обреновац, односно мост преко Саве. Исто тако, остало је и да се уради део аутопута од Чачка преко Ужица и Златибора до границе са Црном Гором. Планирани рок за изградњу ове две деонице је три године, што значи да би требало да буду завршене до 2020. године.
Без кашњења радова
Београд – Министарка инфраструктуре Србије Зорана Михајловић обишла је јуче радове на изградњи новог ауто-пута Е-763, од Сурчина до Обреновца на Коридору 11, а директор тог пројекта Жао Ченгли ју је, у име компаније ЦЦЦЦ, обавестио да радови на овој деоници иду по утврђеној динамици и да нема кашњења.
У саопштењу се наводи да ту деоницу ради кинеска компанија ЦЦЦЦ, која гради нови мост преко Колубаре и Саве, који ће повезати Сурчин и Обреновац.
“Сваког дана на овом градилишту ангажовано је више од 200 радника, све машине су у погону. Ако овако наставе, а нема разлога да тако не буде, до краја 2019. имаћемо и нови мост дуг 1.500 метара и нови ауто-пут дуг 17,5 километара који ће повезати наше најзначајније саобраћајнице Коридор 10 и Коридор 11”, рекла је Михајловићева. Фонет
Пише: Г. Влаовић, Данас.рс