Београд — Министарство грађевине и урбанизма потписало је предуговор за изградњу дела Коридора 11 са представницима кинеске компаније “Шандонг хај-спид груп”.
Реч је о две деонице аутопута – од Обреновца до Уба и од Лајковца до Љига. Вредност те инвестиције је 333 милиона долара.
Предуговор су потписали министар Велимир Илић, представник кинеске компаније Лиу Циченг и директор предузећа Коридори Србије Дмитар Ђуровић.
Министар Илић је најавио да ће ускоро бити потписан и коначни уговор и да би први радови могли да почну већ у марту, а рок за завршетак радова је 38 месеци од потписивања.
“Ова важна инвестиција је поклон грађанима Србије за новогодишње и божићне празнике”, рекао је Илилћ.
Деонице од Обреновца до Уба и од Лајковца до Љига су део будућег аутопута од Београда до границе са Црном Гором, како и део тзв. Коридора 11, који у будућности треба да повеже Темишвар-Београд-Бар-Бари.
Деоницу аутопута од Уба до Лајковца већ граде домаћи грађевинари, а од Љига до Прељине азербејџанска фирма Азвирт уз домаће путаре, по истом моделу учешћа 51/49 одсто.
Истичући да ће изградња те две деонице, које су укупно дугачке око 50 километара, бити финансирана средствима из већ одобреног кинеског кредита уз камату од 2,5 одсто.
Илић је додао да ће максимално одступање од пројектоване цене бити до 10 одсто.
Учешће кинеске компаније у том пројекту износиће 51 одсто, а српских предузећа 49 одсто, с тим што ће укупно ангажовање радне снаге из Србије на том пројекту бити око 70 одсто, рекао је Илић.
Илић је додао да ће припремни радови трајати три месеца, а у реализацији пројекта користиће се домаћи камен, мазут и битумен.
Укључивање Кинеза у градњу аутопута, према речима Илића, веома је важно, а договор са кинеском компанијом су помогли Амбасада Кине у Београду, Влада Србије и Кабинет председника Републике.
Директор Коридора Србије је поручио да је то предузеће спремно за реализацију тог пројекта и да ће се потрудити да све буде добро урађено и завршено у предвиђеном року.
Амбасадор Кине у Србији Џанг Ваншу је казао да су односи Србије и Кине веома добри у последње две године и да су нова влада и министар Илић додатно унапредили ту сарадњу.
Ваншу је нагласио да је сарадња Кине и Србије нарочито добра у реализацији инфраструктурних пројеката у нашој земљи, где су кинеске компаније све присутније.
Ускоро договор и за пут Земун-Обреновац
Предвиђена изградња аутопута од Обреновца до Прељине код Чачка је у потпуности финансијски покривена, истакао је министар, додајући да ће се аутопут од Београда до Обреновца градити јавно-приватним партнерством.
Реч је о саобраћајници од тзв. Кинеског моста (Земун-Борча) у Београду до Обреновца, са новим мостом преко реке Саве. За ту деоницу аутопута се неће узимати кредит већ ће се тај пројекат финансирати наплатом путарине на новом аутопуту, најавио је раније министар Илић.
Изградили најдужи мост на свету
Компанија “Шандунг Гаосу груп” или “Шандунг хај спид груп корпорејшн” (СДХС) лидер је у изградњи и управљању транспортном инфраструктуром широм НР Кине.
Реч је о државном предузећу са седиштем у Ђинану, главном граду јужне провинције Шандонг. Компанија је основана 1948, а током више од пет деценија развоја постала је грађевинска фирма позната код куће и у иностранству.
СДХС је, како се наводи на интернет страни компаније, 2010. остварио профит од скоро 590 милиона долара, чиме се нашао међу најпрофитабилнијим фирмама на нивоу провинција у НР Кини.
СДХС тренутно управља са 1.500 километара завршених аутопутева, 436 км аутопутева у изградњи, 482 км изграђене пруге и 743 км пруге у изградњи.
Компанија је у јуну 2011. отворила мост Ђаоџоу, дуг 42 километра, који се простире између дистрикта Ћингдао и Хуангдао у Шандунгу и који је најдужи прекоморски мост у свету.
Пре изградње моста Ђаоџоу, најдужи мост такве врсте био је на језеру Понтчартрејн, у америчкој савезној држави Луизијани, дугачак 38,42 км.
Танјуг