Србија

Коридорима тунели „за медаљу“, а министарки „безобразлук“

Прва деоница Коридора 11, између Љига и Прељине, требало је да буде пуштена у промет у августу, али се од тада рокови померају. У овом тренутку, у фокусу су тунели у чијој је изградњи, наводно, направљено низ грешака.

Истовремено, предузећу Планум замерено је што је у изградњи користила стару машину. Она је данас ипак на градилишту тунела – шта заправо треба да се исправи?

Ретко су који тунели пунили новинске ступце и били предмет шала на друштвеним мрежама као тунели Шарани и Брђани на деоници аутопута од Љига до Прељине, а све због навода да су ниски, односно да кроз њих не могу да прођу шлепери.

Тунели су пројектовани по пропису, а направљени по светским стандардима, кажу у Коридорима Србије који су инвеститори, и тврде – ноторне су неистине да су тунели ниски.

“Саобраћајни профил од четири и по метра, постоји и 4,75, је слободни профил тунела, тако да ту нема никаквих одступања и стварно неће бити никаквих проблема за проласке шлепера кроз овај тунел. Наравно да неће (остати без крова). Могу и да ставе нешто на кров, и опет ће проћи, тако да има толеранције и преко”, објашњава Зоран Ковачевић, главни инжењер у тунелу.

То што у тунелима није проблем висина, не значи да проблема нема. “Све што може да се реши није проблем”, каже директор Сектора за управљање изградњом и стручни надзор у Коридорима Србије, Душан Ђоковић.

Испоставило се да бетонска подлога није равна, те да на појединим местима у тунелима постоји одступање од 18 милиметара, иако је дозвољено шест.

“Говорити у путоградњи, и уопште грађевинарству, о грешци од једног сантиметра, то је, могу вам рећи, сан сваког извођача. Према томе, урадити један пут на коме ће се појавити грешка од једног сантиметра, то је као да у стрељаштву од 100 могућих кругова, упуцате 99. За то се добија златна медаља, а не критика”, каже Ђоковић.

Критика ипак стиже, и то од ресорне министарке Зоране Михајловић која за директора Планума, домаће грађевинске фирме која је изводила радове на тунелу, има само једну реч – безобразлук.

“Ако ви држите нову машину у Русији на градилишту, а овде држите стару опрему, онда то за мене није више само питање тога да вас просто, очито не занима тај посао од 60 милиона евра, подвлачим, него је питање – ви радите у својој земљи. Дакле, ви сте грађевинска компанија која ради у својој земљи. Ја то нигде нисам чула”, истиче министарка.

У тунелу Шарани у току је равнање подлоге која ће у тунелу Брђани почети у уторак. Радиће га машина која је из Русије стигла пре два-три дана, а која ће цео посао завршити за десетак.

Зашто се досад радило старим машинама, на то питање министарке директор Планума, како нам је сама рекла, само је слегнуо раменима. Отприлике тако некако ће се понашати и држава, када на ред буде дошло питање одштетних закона односно додатних трошкова.

“Држава неће платити за грешке које је било ко – било да је у питањи извођач или подизвођач – направио”, поручује министарка Михајловић.

Због свега што се десило, Планум ће сносити санкције и биће стављен на црну листу, кажу у ресорном министарству. А, како на све оптужбе реагује директор Планума, знаћемо у уторак, за када је обећеао разговор за Н1.

Маја Николић, Н1Београд

фото: Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!