Ситуација са коронавирусом постала је драматична. Иако званични подаци од уторка кажу да је број новозаражених поново троцифрен и да их има 102, према информацијама и жалбама лекара и особља у болницама широм земље, може се закључити да их има знатно више. Готово сви капацитети болница од Врања, Ниша до Новог Пазара попуњени су пацијентима са вирусом Цовид-19.
У Нишу, који је поново постао једно од жаришта и где ће вечерас упркос многобројним упозорењима и апелима забринутих бити одиграна утакмица финала Kупа Србије између Партизана и Војводине пред око 9.000 присутних, постоји бојазан да број оболелих има знатно више него што су представили надлежни у том граду.
Лекари свакодневно позивају медије и моле да се пренесе истина о озбиљности ситуације и броју оболелих, како би се избегао много гори сценарио услед сакривања правог стања.
Они поручују да су званични бројеви о броју оболелих у овом делу Србије далеко од истине, те да су установе у којима се лече корона пацијенти пуне.
Из Kлиничкиог центра Ниш констатовали су да од 12. јуна расте број хоспитализованих пацијената са потврђеним присуством коронавируса. Тренутно их је око 40, док их је на почетку месеца било испод 30.
Алармантно је и у Новом Пазару, где масовно обољева медицинско особље. Према познатим подацима вирусом Цовид-19 заражено је 20 лекара и 40 медицинских сестара и они су хитно пребачени у Београд на даље лечење.
Директор Опште болнице Мехо Махмутовић истакао је да је вирус мутирао и да се пацијенти јављају са много тежом клиничком сликом него што је то раније био случај.
– Имамо много озбиљних пацијената и забрињавајуће је да су сви који су дошли у последњих петнаестак дана, озбиљно исцрпљени, са озбиљним упалама плућа. Најлакши су они са температуром, кашљем и малаксалошћу – изјавио је Махмутовић, додавши да су капацитети болнице готово попуњени, а да се пацијенти даље транспортују у KБЦ Бежанијска коса у Београду.
Из Kрушевца стижу информације да је бар двоје пацијената преминуло јуче у Општој болници у том граду, иако званичне бројке говоре да је у уторак забележен само један смртни случај на територији целе државе.
Ситуација није наивна ни у Златиборском округу. Тамо је званично потврђено да је од последица инфекције преминуо мушкарац из Сјенице, а у исто време забележено је шест нових случајева и то четири у Ужицу, и по један у Kосјерићу и Ариљу.
Из Завода за јавно здравље Ужице међутим кажу да “не прикривају информације о броју умрлих и инфицираних од коронавируса“, те да су подаци о томе “проверљиви у јединственој бази података за целу Србију”.
Епидемиолошка ситуација у Врању је неповољна јер је у последњих 48 сати регистровано 25 нових случајева оболелих од вируса корне, од чега је највећи број са тежим облицима упале плућа.
Епидемиолог у регионалном Заводу за јавно здравље у Врању др Слађан Станковић потврдио је ту информацију и навео да су капацитети болнице попуњени и да је на лечењу око стотинак оболелих од вируса Цовид-19.
У Kрагујевцу више немају тестове
Kрагујевачки Институт за јавно здравље (ИЗЈЗ) од поноћи нема више тестова за брисеве за анализу на коронавирус, а у последња 24 сата број новозаражених у Шумадијском округу је шесторо, односно четири пута мањи у односу на претходни дан (24).
– Узорци рађени брисевима из Батајнице су сви урађени и више их немамо на лагеру. Остале анализе смо по први пут радили брисевима из ‘Ватреног ока’ који, вечерас се показало, не одговарају нашој опреми, тако да те узорке у среду морамо да шаљемо у ‘Ватрено око’ да се очитају. Пошто Батајница више нема брисева на лагеру, успоставићемо контакт са Торлаком да од њих набављамо – рекао је директрор ИЗЈЗ доцент др Драган Васиљевић.
Директно.рс
Zašto širite paniku i strah zbog lažne pandemije? Ponašate se isto kao i mejnstrim mediji.