Београд — Ако српске компаније не победе на тендеру за паметан бројила пропустиће се последња шанса да се оживи електронска индустрија, каже Јован Вујасиновић.
Тендер за набавку „паметних бројила“ је могуће изменити како би се омогућило да на њему учествују и домаћи произвођачи бројила, ако за то постоји добра воља челника Електропривреде Србије (ЕПС) која је тендер расписала, сматра председник Групације произвођача опреме за мерење електричне енергије при Привредној комори Србије Јован Вујасиновић.
„У супротном, ако српске компаније не добију овај посао, пропустиће се последња шанса да се оживи домаћа електронска индустрија, 600 постојећих радних места биће угашено, а прилика да посао добије још 1.500 радника неће бити искоришћена“, истакао је Вујасиновић за Тањуг.
Ако домаћи произвођачи, који по садашњим условима не могу ни заједно, ни појединачно да испуне услове тендера ЕПС-а, не буду укључени у тај посао, домаћи инвеститори ће бити обесхрабрени да улажу у развијање наших високотехнолошких производа и да користе „домаћу памет“, додао је Вујасиновић.
Он је нагласио да ће извозни потенцијал остати неискоришћен, а минимум 350 милиона евра ће отићи ван Србије. Вујасиновић је подсетио да су на тендеру ЕПС-а постављени услови за понуђача и услови за произвођаче бројила, које понуђач нуди.
Услови за понуђача су такви да мора да има просечан годишњи промет у последњих пет година, не мањи од 75 милиона евра и реализован бар један уговор у вредности од 45 милиона евра у оквиру кога је испоручено минимум 100.000 бројила и инсталиран софтвер МДМ који управља са минимум 200.000 мерних места, навео је Вујасиновић.
Такође се од понуђача тражи да понуди бројила, не мање од два, а не висе од три произвођача. Услови за сваког произвођача бројила су такви да мора да је испоручивао паметна бројила у последњих пет година и то не мање од 250.000 годишње, казао је Вујасиновић.
„Домаћи произвођачи ни заједно ни појединачно не испуњавају услове ни за понуђача ни за произвођача. Поред тога, технички услови за бројила су непримерени тренутку, јер су и у светским оквирима тек у повоју“, указао је представник домаћих производача бројила.
Одговарајући на питање шта по неговом мишљењу, стоји иза тако високог захтева и услова из ЕПС-овог тендера, он је одговорио да је то питање за оне „који су овај чудни тендер расписали.“
Домаћи произвођачи бројила су се, нагласио је, већ дуже време обраћали челницима ЕПС-а и надлежним министарствима, како би домаћи произвођачи имали прилику да добију део тог посла, али до данас никакав одговор нису добили.
Он је нагласио да „ако постоји добра воља оних који су расписали тендер онда је могуће изменити услове у тендерској документацији и то на начин да све буде у сагласности са стриктним правилима ЕБРД-а, која се тичу услова тендера и предвиђеног концепта “кључ у руке”, и тако омогућити домаћим произвођачима да учествују.
Добар пример за то су управо услови који су важили за исти овај посао који је ЕПС расписо 2011. године по правилима ЕБРД-а, рекао је он и подсетио да су услови за понуђача тада били такви да мора да има просечан годишњи промет у последњих пет година, не мањи од 100 милиона евра и реализован бар један или два уговора у вредности од укупно 45 милиона евра у оквиру кога је испоручено минимум 100.000 бројила.
„Такође се од понуђача тражило да понуди бројила не мање од три произвођача. Тада нису постављани услови за сваког произвођача појединачно, нити за сваку годину појединачно, него је тражено да сви произвођачи укупно имају не мање од 500.000 испоручених бројила у последњих пет година“, казао је Вујасиновић.
Ово је много мање ограничавајући услов него на садашњем тендеру, а сасвим довољан као потврда да произвођачи имају довољно искуства да успешно изврше посао, оценио је он и додао да су на том тендеру 2011. домаћи произвођачи искористили могућност да учествују, тако што су успели да се пласирају у девет од 11 предатих понуда.
Иако домаћи произвођачи понављају да не могу да испуне ни заједно, ни појединачно услове тендера, ЕПС је јуче саопштио да домаћи производачи нису онемогућени да учествују на тендеру за набавку ИТ и мерне инфраструктуре, уређаја и интеграција и једним делом електричних „паметних бројила“.
Напротив, ЕПС сматра да домаћи производачи бројила могу да задовоље техничке услове за испоруку електричних „паметних бројила“ који су део тендерске документације, навео је ЕПС.
Танјуг
A sta ce nam nase firme za brojila kad mozemo od stranih proizvidjaca dobiti i za dobar dzeparac, samo malo, koje milionce,nikako u dolarima,manja je cifra??????