ЕУЛЕКС ће бити затворен најкасније у јуну 2016. године. Ова међународна мисија се не може реструктуирати и кренути из почетка
Афера која је избила могла би убрзати крај ЕУЛЕКС-а. Они су годинама на Косову и безмало нису ништа урадили. Криминал је већи него раније, корупција је свеприсутна, а страни тужиоци и судије сада су упрљани – каже у разговору за „Дневни аваз“ Андреа Лорецо Капусела.
Он је четири године радио на Косову у представништву ОХР-а у тој српској покрајини, Међународној координационој организацији (ИЦО). Био је задужен за финансије и заступао је Агенцију за приватизацију у име Међународне заједнице. Управо му је та позиција омогућила да детаљно сагледа јавашлук, нерад и непрофесионалност особља ЕУЛЕКС-а.
Капусела наводи да је барем 10 случајева корупције и криминала у процесима приватизације проследио ЕУЛЕКС-у.
“Све сам детаљно документовао, објаснио и још истакао да стојим на располагању да пружим додатне и нове доказе. У два или три случаја су ми одговорили и захвалили ми, а једном су, чак, питали за даљње доказе које сам им послао. И више се никад нису јавили. Од тога шта су покренули на основу мојих информација, све се завршило неславно. На мети истражитеља били су другоразредни играчи, а не налогодавци”, каже Капусела.
Упитан да наведе један предмет који је послао ЕУЛЕКС-у, он наводи случај градње аутопута за Албанију.
“Тај пројект је коштао целих 25 посто тзв. БДП-а окупираног Косова и Метохије. Знате ли колико је то пара? Са 25 посто БДП-а Италија би могла извршити колонизацију Месеца. Али, ЕУЛЕКС је траљаво водио и тај случај”, истиче он.
Он сматра да су два кључна проблема у раду те мисије – неспособност и незаинтереованост.
Пропусти Брисела
Капусела истиче да Брисел није надгледао рад мисије која је до сада “појела” преко милијарду евра и да је све било препуштено шефу ЕУЛЕКС-а.
“Будући да Брисел није тражио резултат, није захтевао ни да се процесуирају ‘крупне рибе’, људи на терену су се опустили. Неки су се повезали са “моћницима” на Косову и – тако је почео крај”, сведочиКапусела.
Рател је очајно радио
Он се осврнуо и на рад Џонатана Ратела. Шеф Специјалног тужилаштва ЕУЛЕКС-а је катастрофално реализовао случај трговине органима.
“Рател је годинама радио на том предмету. Све је добио од косовске полиције и Мисије УН-а (УНМИК). Он је, међутим, радио на овом предмету веома дуго. И знате шта је на крају било? Осуђени су лекари које је косовска полиција ухватила у тренутку када су некоме одстрањивали орган. Они који су организовли све, развили бизнис набавке и продаје органа од Кине и Русије до Израела и Америке, и данас су на слободи и угледни су и утицајни грађани тзв. Косова”, тврди Капусела.
Припремиле: КМ Новине
i to je to kuci nikom nista
teraj stoku napolje kome oni da dele pravdu.