ЊУЈОРК- Бивши амерички званичници са краја деведесетих година сада се враћају на Косово и учествују у приватизацији великих предузећа, што би могло да представља конфликт интереса због њиховог уласка у уносне послове, пише “Њујорк Тајмс”.
Њујоршки дневник у тексту који је данас изашао описује садашње стање на Косову, оцењујући га као најекстремнији пример учешћа бивших америчких дипломата који су били повезани са тим регионом у приватизацијама које следе.
“Премијер Хашим Тачи је у процепу. Један од понуђача за куповину косовске телекомуникационе компаније ПТК је компанија бивше државне секретарке Медлин Олбрајт. За другу лобира Џејмс Перђу, специјални известилац за Балкан из Клинтонове ере”, наводи лист.
Лист преноси да се на тежак положај, током сусрета са Перђуом у октобру, жалио и сам Тачи, јер који год понуђач да победи, два милиона људи ће мислити да је издао оног другог.
“Њујорк Тајмс” пише да се много бивших америчких званичника вратило на Косово у жељи да учествује у пословима са угљем, телекомуникацијама, или да буду лобисти за уносне владине послове који се плаћају из буџета.
Међу њима су и пензионисани командант НАТО снага у Европи Весли Кларк, који је, како се наводи, руководио бомбардовањем снага Слободана Милошевића и извршни директор Савета за националну безбедност из Клинтоновог времена Марк Тавларајдс.
Када их је лист упитао за коментар већина је одговорила да то ради за народ Косова, док је Кларк рекао да је увредљиво да се сугерише да постоји било какав сукоб интереса између његовог ранијег посла и садашњих приватних активности.
Једна од компанија која тражи своје место на Косову је и Олбрајт Капитал Менаџмент, коју је основала бивша државна секретарка, и она се бори за 75 одсто акција телекомуникационог ПТК. Процењује се да би продаја ПТК могла да достигне цену од 400 до 800 милиона долара.
Оно што забрињава је то да сестринска компанија Олбрајт Стоунбриџ Груп већ има део акција у јединој конкуренцији ПТК-у, словеначкој телекомуникационој компанији ИПКО.
Олбрајтова није прихватила да разговара за лист, пославши саопштење у коме се каже да компанија озбиљно узима у обзира све своје обавезе, од правних до етичких, у овом и свим будућим потенцијалним инвестицијама.
Њујоршки лист подсећа да је Олбрајтова 2004. године постала специјални саветник председнику управе компаније ИПКО Акану Исмаилију, који је сада нови амбасадор Косова у САД.
Косовска влада са своје стране негира да било које бивше стране дипломате имају специјалан статус.
“Надам се да ће зарадити на Косову, као и да ће Косово зарадити из њихових инвестиција. Косовска влада неће изабрати неку компанију само зато што је америчка”, каже заменик министра спољних послова Косова Петрит Селими.
Танјуг