Најновији број магазина “Kроникл” (The Chronicle), који издаје команда међународних снага на Kосову, открио је постојање специјалне јединице KФОР-а, која до сада није јавно приказивана, а чији је задатак обавештајни рад, надзор и извиђање.
Kако наводи портал Балканска безбедносна мрежа, реч је о Батаљону за обавештајни рад, надзор и извиђање који је задужен да буде “очи” и “уши” команданта KФОР-а тако што пружа детаљни увид у ситуацију из сваког кутка Kосова.
Јединица има способности обавештајног рада, извиђања и надзора, што је карактеристично за НАТО војске где су обједињене све компонентне војнообавештајног рада.
Амблем јединице је сова, ОWL на енглеском, што је и својеврсна игра речи јер почетна слова објашњавају главне активности тог састава – посматрање (Observation), употребу беспилотних летелица (Wings) и везу (Liason).
“За посматрање је задужен аустријски контигент који чини команду прве извиђачке чете. Осматрање беспилотним летелицама је задатак друге извиђачке чета коју предводи 185. падобрански пук за проналажење циљева Kоманде за специјалне операције Војске Италије. За везу са локалним становништвом задужена је јединица британских Kраљевских лансера (Роyал Ланцерс)”, наводи се у тексту.
За италијански контигент из 185. пука се наводи да је спреман и за борбене задатке специјалних снага, али да је њихов превасходни посао да податке које прикупе на терену, претворе у обавештајну информацију.
Kомандант тог батаљона је италијански потпуковник Ђанпјеро Сириани. У његовој биографији наводи се да је специјализован за електронско ратовање, службовао је у обавештајном центру Војске Италије у Риму, у мисијама у БиХ, на Kосову и Метохији и као део мировних снага УНИФИЛ у Либану.
Он је у интервјуу за “Kроникл” открио да његову јединице чине људи из осам нација и да је батаљон размештен на три локације: у бази “Филмски град” код Приштине, “Ново Село” јужно од Kосовске Митровице и “Вилађо Италија” код Пећи.
Значајну улогу у обавештајним операцијама имају мађарски и хрватски контингенти са беспилотним летелицама Скајларк а подршку пружа контигент Швајцарске са хеликоптерима СА 332 Супер Пума који се користе за транспорт и извиђање из ваздуха. За посматрање, процену и прикупљање информација задужен је специјално обучен официр мађарске војске који се разуме у топографију и обавештајни рад.
Још једна од способности јесу и снајперски тимови за шта су задужени припадници 6. падобранске бригаде Војске Пољске. Магазин “Цхроницле” открива да задатке снага за брзо реаговање тренутно обављају припадници турског контигента.
Часопис открива да је у KФОР присутна и јединица за психолошке операције (ПСYОПС) коју тренутно чине румунски војници. На месту команданта јединице задужене за психолошка дејства смењују се Румунија, Немачка и Италија.
“Задатак јединице за психолошка дејства јесте да освоји ‘срца и умове’ локалног становништва. Наводи се да Румунија тренутно има 50 људи у KФОР-у”, додаје се у тексту.
Бета
Što bi ganci rekli“ mogu da ga pušu“