Србија

КосМет: проба независности

17.07.2012. –

Косово остаје кључни проблем за српску политику. Америчке власти кроз речи Филипа Гордона покушавају да представе властима Србије потпуно парадоксалну мисао о томе да они не траже од Србије признање независности Ксоова, већ само постојање независног Косова Србија треба да призна. Овај притисак линијом Вашингтон-Брисел, по мишљењу познатог руског балканолога, члана института за Славистику РАН Ане Филимонове, не даје право преседнику Србије Томиславу Николићу да се ограничи имитацијом независног Коcова или полумерама.

У интервјуу за Глас Русије Ана Филимонова покушава да разабере сложену ситуацију око Косова и да свхвати до чега ће она на крају довести.

“Као прво на Косову и даље постоји снажна инфраструктура НАТО-а, пре свега база Бондстил. Према многим подацима, они осигуравају покриће промета наркотика глобалног нивоа који пролази преко Косова, неприкосновеност нелегитимне државе, укључујући легализацију терористичке ОВК, која у суштини није била разоружана, већ само преименована. И обука такозваних сиријских устаника у преименованој ОВК само потврђује ту тезу. У суштини управо та армија је остварила формирање етнички чистог Косова, изузев севера покрајине, и управо НАТО је био покриће за одвајање Косова од Србије. Тренутно присуство алијансе на Косову даљи је катализатор кризне ситуације и доводи у опасност физичко егзистирање Срба на северну покрајине.”

Србија је после преговора са Приштином који су били започети 8. августа 2011. године у Бриселу усвојила пакет мера који су ван сваке сумње признање републике Косово де факто, наставља Ана Филимонова.

“За приштинске власти асимилација севера сада је најактуалнији задатак. Власти Приштине се шире и јачају, посебно полицијске и царинске службе. Приштина је увела визни режим за грађане Русије и Кине. У наредној етапи се планира постепено извођење администрације УН из северне Митровице и њена замена административном канцеларијом такозване владе Косова за север. 1. јуна КФОР је започео војне акције на северу Косова и Метохије за демонтажу барикада. А почетком јула започеле су казнене мере од стране Албанаца против Срба, била су убијена два супружника у селу поред Урошевца, то су људи који су се вратили на Косово и Метохију. Уопште учестали су случајеви напада на Србе на Косову.”

Недавно су Србију посетила два висока америчка предтавника Филип Рикер, заменик државног секретара САД и Филип Гордон, помоћник америчког државног секретара, који је дао низ отшрих изјава да наредна влада, нема везе ко ће ући у њен састав, треба да сарађује са САД-ом о кључним по њим питањима. Српска влада треба да настави европску интеграцију, да ојача регионалну сарадњу и у суштини треба да призна постојање независног Косова. Филип Рикер је упозорио да су САД против присуства снага безбедности Србије на северу Косова.

Читаву годину косовски Срби живе на барикадама. Људи у Србији крајње болећиво прихватају ситуацију на Косову. Коначни његов губитак, по мишљењу Ане Филимонове, довешће до продубљивања раскола у српском друштву и до потпуног губитка популарности оних политичара који ће то допустити.

Олга Журављова,

 

Извор: Голос России  

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!