Голготу српског Косова у последње време свету боље дочаравају странци, него што то раде званичници Београда. Свој допринос том тренду дао је и познати амерички глумац Том Хенкс, упоредивши патњу косовских Срба са страдањем Јевреја! Без страха да ће због оваквог поређења бити исмејан или проказан као човек који се ставља на страну оних које је западна пропаганда прогласила „лошим момцима“, Хенкс је поручио да је Косово одувек било и да ће поново једног дана бити српско! Реченицу које поједини српски званичници, за разлику од предизборне кампање када су причали неку сасвим другу причу, сада не би ни у лудилу изговорили.
– Упркос погрому холокауста током Другог светског рата и свему што им се дешавало стотинама година раније, Јевреји никада нису изгубили веру да ће се вратити у своју земљу. Сличан случај имамо и данас кад је реч о Космету. Тамо су некада живели Срби, подизали манастире и имали своје краљеве, а онда су дошли Албанци и протерали Србе. Крајем 20. века на Србе су падале НАТО бомбе, али они и даље не желе да признају да је Косово самостална држава и говоре „Косово је Србија“, попут Јевреја који су се на крају ипак вратили у своју земљу. Можда то буде случај и са Србима – изјавио је двоструки оскаревац гостујући у емисији кабловске станице Е, где је најављивао почетак снимања филма о историји израелске државе, а у продукцији чувеног Стивена Спилберга.
[quote]Мафијашко-терористичка творевина
Самозвана репубила Косово настала је као резултат агресије САД и НАТО на суверену државу Србију и та мафијашко-терористичка творевина служи интересима светске врхушке, изјавила је Јелена Пономарјова са Московског института за међународне односе.
– Конкретно, реч је о неколико десетина краљевско-аристократских и банкарских породица које контролишу главне глобалне финансијске токове и делатност мултинационалних компанија – рекла је Пономарјова, поводом пет година од самопроглашења Косова као независне државе, истичући да је Косово легло међународног криминала, илегалног бизниса и латентног тероризма.[/quote]
Хенкс је само једно, додуше планетарно познато име, које се у последње време придружило вербалној одбрани Косова и Метохије као српске земље коју Албанци отимају уз подршку западних центара моћи. На годишњицу једностраног проглашења независности, 17. фебруара, у пољској и чешкој престоници организоване су демонстранције подршке српском Космету и за разлику од Београда, где је на сретењском протесту Никад границе било присутно тек неколико стотина грађана, центром Варшаве је у организацији Удружења Пољаци за српско Косово продефиловало више до 1.000 Пољака
Од Хандкеа до Сарамага
Ђорђе Вукадиновић примећује мазохистичку црту која је све присутнија код Срба.
– Оне који су на нашој страни исмевамо и третирамо као да им нешто фали. Сетите се 90-их када су тадашњи опозиционари једног од највећих писаца данашњице Петера Хандкеа омаловажавали, стављајући га малтене у исти кош са оним несрећним Данијелом Шифером, плаћеним лобистом. Као да смо се стидели чињенице да су таква имена попут Хандкеа или нобеловаца Харолда Пинтера и Жозеа Сарамага били против бомбардовања Србије, а то су људи од интегритета које не можете потплатити. За разлику од Хрвата и Бошњака, који су од сваке, па и трећеразредне подршке правили параду, нама као да је непријатно што нас подржавају таква имена јер смо се идентификовали с улогом дежурних криваца – анализира Вукадиновић.
Слажем се са утиском да неки добронамерни странци боље разумеју ситуацију и више подржавају Србију него што то чини и него што је то стало такозваној српској политичкој елити. То није утисак само ових последњих дана, већ то траје у једном дужем периоду. Као да у тој тзв. српској политичкој елити Косово доживљавају врућим кромпиром кога се треба што пре ратосиљати, а не као питање идентитета, историје, устава и ако хоћете и емоција, већ као баласт кога се треба што пре отарасити – коментарише за „Вести“ Ђорђе Вукадиновић, уредник часописа „Нова српска политичка мисао“.
Као и ранијих година пред и на годишњицу отцепљења Косова и Метохије активисти чешког удружења Пријатељи Срба на Косову окупили су се на Вацлавском тргу у Прагу. У маси су се вијориле српске заставе, а испред споменика је доминирао транспарент Косово је Србија. Иако су прашки протест против кршења међународног права и „отимања Косова Србији“ организовали углавном активисти из чешке опозиционе левице, међу демонстратнтима су се могли видети и политичари из мале странке око новог председника Чешке Милоша Земана.
Он, као и његов претходник Вацлав Клаус, оштро су критиковали одлуку чешке владе да призна Косово. Нажалост, нереално је очекивати да ће Чешка и поред личног противљења свог председника ући у поступак поништавања одлуке о признавању самопроглашене државе Косово, али то им се не може замерити, поготову имајући у виду последње уступке српских званичника у преговорима са Приштином.
Фудбалски навијачи предњаче
С обзиром на бројност фудбалских навијача, можда највећи одјек код обичног света имају транспаренти које су у знак подршке Србима на Космету уприличили највијачи неких од највећих европских клубова. Последњи су то учинили навијачи чувеног Пари Сен Жермена када су пре недељу дана у Лиги Шампиона, гостујући у Валенсији, на свом делу трибина раширили велики транспарент „Косово је Србија“. Раније су то радили и навијачи Спартака, ЦСКА, Зенита, Стеауе, Динама из Букурешта, а нису изостали ни Украјинци (Динамо Кијев), Бугари (ЦСКА Софија), Белоруси (Минск), Чеси (Спарта Праг, Бањик Острава, Брно), Словаци (Кошице, Слован Братислава, Татран Прешов)…
Олбрајтова у правом светлу
И док је у Србији завладала општа малодушност, а скупови подршке Космету су све ређи и све малобројнији, чланове Удружења Пријатељи Срба с Косова, предвођени редитељом Вацлавом Дворжаком, није мрзело да сатима чекају своју земљакињу, бившу америчку државну секретарку Мадлен Олбрајт не би ли јој на промоцији књиге у родном Прагу подсетили на њену злогласну улогу у бомбардовању Србије и отимања Косова. Кад су јој уместо примерка књиге на потпис понудили плакат „Отето Косово“, Олбрајтова је толико била изнервирана да је почела да виче: „Одвратни Срби, напоље!“, а снимак са инцидентом заживео је на Јутјубу.
Вести