ОНЛАЈН ГЛАСИЛО НАТО SOUTHEAST EUROPEAN TIMES (SETIMES) ПРИШТИНА СА САД ПОДПИСАЛА СПОРАЗУМОМ СОФА КАКВИМ ЈЕ ВУК ДРАШКОВИЋ „УСРЕЋИО“ СРБИЈУ
- Као корак ка пријему у НАТО и ка стабилном безбедносном сектору, Косово се придружило својим суседима у региону потписавши споразум СОФА са Сједињеним Државама
- ФАКТИ: Можда припадате онима који избегавају да читају непријатне „ствари“. Натерајте се ипак: треба знати шта раде и шта даље смерају пријатељи власти у Београду. Уосталом, ово нећете прочитати у медијима под контролом режима који је паралисан чекањем кандидатуре за ЕУ!
Линда Карадаку за SETimes из Приштине
КОСОВО се нада стабилној војној будућности, сада када се придружило суседима у унапређивању сарадње са војним снагама Сједињених Држава, потписивањем Споразума о статусу снага (СОФА).
Споразумом СОФА, који је потписан 18. фебруара у Приштини, дефинише се правни статус војске Сједињених Држава на територији неке државе. Њиме се одређују права и обавезе између Сједињених Држава и влада домаћина у погледу кривичне и цивилне јурисдикције, пореских и царинских питања, уласка и изласка личне имовине и решавања захтева за одштетом. Сједињене Државе имају споразум СОФА са многим државама широм света.
Србија, Црна Гора, Македонија, Босна и Херцеговина, Хрватска и Албанија већ су потписале споразум СОФА са Сједињеним Државама.
Косовски експерт за одбрану Наим Малоку, бивши официр, а тренутно спољни саветник министарства животне средине и просторног планирања, каже да је споразум веома важан.
„Први резултат овог споразума је да је Косово именовало свог првог војног аташеа у иностранству – Џевата Гашија, који је војни аташе у Сједињеним Државама“, рекао је Малоку за SETimes, додајући да ће споразум такође олакшати настојања Косова за пријем у НАТО.
Директор Центра за безбедносне студије Рамадан Ћехаја каже да је споразум базиран на Закону о споразуму СОФА, који је парламент усвојио прошле године.
„Значај овог споразума лежи у чињеници да је сарадња између Косова и Сједињених Држава озакоњена“, рекао је Ћехаја за SETimes.
Опозициони посланик Бурим Рамадани примећује да је „главна разлика између споразума са Косовом и сличних споразума потписаних са другим државама у томе да ће Сједињене Државе имати важну улогу у успостављању оружаних снага Косова“.
Бљерим Лимани, портпарол Министарства косовских безбедносних снага (КБС), изјавио је за СЕТимес да споразум „пружа помоћ свим стубовима мисије КБС – гашењу пожара, потрагама и спашавању, уклањању опасних материјала и уклањању експлозивних направа“.
Косово је такође покренуло сарадњу са осталим земљама региона које су потписале споразум СОФА.
Македонски министар одбране Фатмир Бесими састао се у уторак (21. фебруара) у Приштини са високим званичницима КБС, укључујући министра Агима Чекуа.
Бесим и Чеку су разговарали о сарадњи два министарства на пољу безбедности, одбране, здравства, војне обуке и заједничког доприноса очувању мира у региону.
„Ово ће помоћи развоју КБС и ојачаће нашу сарадњу. То ће помоћи да се КБС припреми за преузимање још више … дужности унутар и изван земље, у операцијама које води НАТО“, рекао је Чеку.
Ментор Бећа, политички саветник Министарства одбране Албаније, изјавио је за SETimes да споразум СОФА осигурава права и повластице трупа у земљи домаћину, а такође олакшава кретање трупа, војних средстава и оружја.
Aлбанија је имала користи од тог споразума, који је такође олакшао њено учлањење у НАТО.
Факти