Економија

Косово и Метохија: Има угља за 16 ве­ко­ва

На Ко­со­ву и Ме­то­хи­ји се на­ла­зи 76 од­сто укуп­них ре­зер­ви лиг­ни­та у Ср­би­ји. Иако ни­ског ква­ли­те­та, овај угаљ је по­го­дан за екс­пло­а­та­ци­ју јер се на­ла­зи ­на ма­лој ду­би­ни, сма­тра­ју екс­пер­ти бе­о­град­ског Ру­дар­ско – ге­о­ло­шког фа­кул­те­та. 

Са­мо два од­сто ре­зер­ви по­тро­ше­но је до­са­да­шњом екс­пло­а­та­ци­јом. Очи­глед­но да је то по­вод за ве­ли­ку за­ин­те­ре­со­ва­ност мул­ти­на­ци­о­нал­них ком­па­ни­ја ко­је се бо­ре за што бо­љу по­зи­ци­ју на том про­сто­ру.

На дру­гој стра­ни о руд­ном бла­гу Ко­со­ва и Ме­то­хи­је раз­ми­шља­ју и аме­рич­ки струч­ња­ци ко­ји су про­ци­је­ни­ли да за­ли­хе угља на Ко­со­ву врије­де 500 ми­ли­јар­ди до­ла­ра. Екс­пер­ти УН­МИК-а из са­мо њи­ма зна­них раз­ло­га про­ци­је­ни­ли су да су те ре­зер­ве тек 16 ми­ли­јар­ди до­ла­ра. 

На под­руч­ју Ко­со­ва и Ме­то­хи­је по­сто­је и знат­не ре­зер­ве раз­ли­чи­тог руд­ног бла­га. Сма­тра се да вријед­ност на­ла­зи­шта се­дам стра­те­гиј­ских ру­да – оло­ва, цин­ка, сре­бра, ни­кла, ман­га­на, мо­либ­де­на и бо­ра до­сти­же и до хи­ља­ду ми­ли­јар­ди аме­рич­ких до­ла­ра.

Пре­ма до­са­да­шњим ис­тра­жи­ва­њи­ма, ре­зер­ве оло­ва и цин­ка из­но­се око 46 ми­ли­о­на то­на, а руд­ни­ци се на­ла­зе у Ај­ва­ли­ји, Ки­шни­ци и Ста­ром тр­гу. Ру­де ни­кла има на Го­ле­шу, Гла­ви­ци и Ста­ром Чи­ка­тов­цу а маг­не­зи­та, чи­је се ре­зер­ве про­цје­њу­ју на око 8 ми­ли­о­на то­на, има та­ко­ђе на Го­ле­шу и Стре­зов­цу, као и у Де­ча­ни­ма и Ду­бо­цу. У под­руч­ју Ђа­ко­ви­це и Ора­хов­ца су ле­жи­шта хро­ма. Ба­кар и ман­ган се рас­пр­о­сти­ру ши­ром пла­нин­ског вијен­ца Про­кле­ти­је. За­ли­хе бок­си­та из­но­се око 8 ми­ли­о­на то­на.

Све је ви­ше ин­фор­ма­ци­ја, по­себ­но са­те­лит­ских сни­ма­ка, о из­у­зет­ним ре­зер­ва­ма наф­те на том под­руч­ју, као и ру­де ура­ни­ју­ма.

Ни вод­ни по­тен­ци­јал ју­жне срп­ске по­кра­ји­не ни­је за пот­цје­њи­ва­ње. Ов­дје се на­ла­зе број­на из­во­ри­шта и бо­га­ти реч­ни то­ко­ви, као што су Лим, Ибар, Бе­ли Дрим, пет Би­стри­ца, Ле­пе­нац, Лаб итд. Њи­хо­ви ре­сур­си су то­ли­ки да пит­ком во­дом мо­гу да снаб­дије­ва­ју мно­ге жед­не европ­ске др­жа­ве. 

Ина­че, Елек­тро­при­вре­да Ср­би­је де­це­ни­ја­ма је ула­га­ла у раз­вој елек­тро­е­нер­гет­ског си­сте­ма Ко­со­во и Ме­то­хи­је. Иако је у ње­го­ву ре­ви­та­ли­за­ци­ју у по­след­њих не­ко­ли­ко го­ди­на уло­же­но ви­ше сто­ти­на ми­ли­о­на евра, овај елек­тро­е­нер­гет­ски си­стем ни­је до­сти­гао ни по­ло­ви­ну про­из­вод­ње елек­трич­не енер­ги­је, ко­ју је оства­ри­вао у врије­ме док је био дио Елек­тро­при­вре­де Ср­би­је. Од ус­по­ста­вља­ња про­тек­то­ра­та 1999. го­ди­не, ме­ђу­на­род­на за­јед­ни­ца је, пре­ма не­ким про­цје­на­ма, у Ко­со­ву и Ме­то­хи­ји уло­жи­ла из­ме­ђу пет и 10 ми­ли­јар­ду до­ла­ра, без ви­дљи­вих ре­зул­та­та. До­са­да­шњи тро­шак је ма­ла ин­ве­сти­ци­ја за бу­дућ­ност, у ко­јој би Ко­со­во и Ме­то­хи­ја би­ла оте­та Ср­би­ји, и пре­да­та на упра­вља­ње ме­га­кор­по­ра­ци­ја­ма, ко­је ће под про­тек­то­ра­том НА­ТО-а цр­пје­ти та­мо­шње при­род­но бо­гат­ство.

 

ЦГ Економист

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!