ЕГЗОДУС, крајње сиромаштво, велика незапосленост, неспутани криминал и корупција – слика је коју седам година од самопроглашене независности у свет шаље “Република Косово”. Иако нису сагласни око питања статуса, око овог призора косметски Срби и Албанци се не споре.
Од 2008. Косово је, према евиденцији Приштине, признало 108 држава, а током прошле године то су учиниле само четири земље. Ипак, самопроглашена “република” успела је да отвори врата ЦЕФТА, ММФ, Светске банке, МОК, више спортских савеза, регионалних скупова…
Шеф скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун оцењује за наш лист да је Косово, данас, “у великој мери корумпирана, а што се тиче демократких институција – слабашна творевина која ни сама за себе не зна шта је”:
– Осим обећања албанских политичара да ће Косовом тећи мед и млеко чим се једнострано прогласи независност и после признања стотинак земаља, нема елемената који би показали да се ради о држави. То је бесперспективна творевина, што показује и масован одлазак људи, као и неуспешан експеримент насилног прекрајања граница на Балкану. Ко размишља о будућности КиМ, треба са Београдом да се договара о томе којим ће путем КиМ ићи даље, а ако се ти договори буду водили са Албанијом, читав регион може поћи у нови рат.
Политички аналитичар Душан Јањић каже нам да би, теоријски, Косово могло да се дефинише као “држава у изградњи”, са слабим институцијама, док, практично, оно нема потпуни суверенитет на целој територији:
– Велики је јаз између онога што пише у косовским законима и очекивања грађана. Нема чланства у УН, а без пуног међународног капацитета не може ни да се удружује ни да се задужује.
Због свега овог, Јањић упозорава да је 2015. за Косово година изузетних политичких ризика, који, спојени са социјалним незадовољством, могу да се прелију на међуетничку раван.
СЕЉИМИ: БЕОГРАД СЕ НЕ ПИТА
Према Ахтисаријевом плану, све што је на Косову припада Косову и о власништву Косова може да се разговара само с људима који живе на Косову, а не са Београдом – изјавио је Петрит Сељими, заменик министра иностраних послова привремених косовских институција.
По његовим речима, са Београдом може да се разговара само о дуговањима.
Новости
svi nato protektorati predvidjeni su za propast.ideja je bila da se to dogodi u tacno tempiranom trenutku kad njima to bude odgovaralo,kako bi se odredjena zemlja destabilizovala.to se sada otrglo kontroli
Neka idu kod onih koji su im dali “drzavu” i uranijum…Nemacka, Hrvatska, USA, Velika Britanija….
Šteta što Srbija ne vodi suverenu politiku u interesu naroda. Ovakvo slabljenje na Kosovu mogli bismo iskoristiti da ih vratimo jer bi imali ekonomski interes da sarađuju sa nama. Umesto toga naša vlada se slizava sa EU i prihvata njihove interese pre naših.