01.11.2012. –
Неколико дана пре америчких председничких избора укупни рејтинзи демократе Барака Обаме и републиканца Мита Ромнија скоро су изједначени. Последњи телевизијски дуел је за Обамом. И мада спољна политика не игра велику улогу у животу Американаца, које много више тангирају унутрашњи проблеми, телевизијски дуел по питањима глобалне политике увек је био барометар компетентости кандидата. И актуелни председник САД је био мудрији него његов противник Ромни. Кандидати су говорили о Авганистану, Сирији, Ирану, Ираке, Либији, Египту, Израелу. Ни једном речју нису се дотакли Балкана, нити ситуације у Србији. То је и разумљиво, поседњих година из угла Вашингтона, на Балкану је на крају крајево релативно мирно. Ево мишљења Данке Јовановић:
– Исход председничких избора у САД неће имати драматичног утицаја на стање на Балкану и на политику Вашингтона према Србији. Има оних који у Србији сматрају да републиканац Мит Ромни, ако постане председник, може да уради много тога корисног за Србе. Али то је заблуда.Треба имати у виду, да је демократа Бил Клинтон разрадио и спровео «пројекат независности Косова». И може се десити да ће у случају победе Барака Обаме демократе урадити све, како би коначно решили проблем Косова. Они једноставно могу да натерају Београд да прихвати њихова правила игре. Обама се неће лично занимати «балканским пословима», већ ће их пребацити на Европску унију. Последњих осам до десет година Балкан ни једанпут није уврштен у списак приоритета спољне политике Стејт департмента. Тешко да ће се ишта изменити наредних година.
Сада је за сваког председника САД – било да је реч о Обами или Ромнију – важан статус кво на Балкану. Словенија је већ у НАТО и ЕУ. Хрватска је такође члан алијансе и једном ногом у ЕУ. Црна Гора се такође тамо спрема. Највероватније да ће и Београду обећати брзи пријем у ЕУ, затим и у Северноатлантски савез у замену за безусловну подршку политици Вашингтона. Ако Београд ове услове почне да испуњава, одмах ће добити «зелено светло» за чланство у НАТО.
Управо тим питањем се Вашингтон активно бави. Месец и по дана пре почетка избора у Београд је дошао нови амбасадор САД Мајкл Кирби. Пре именовања за амбадора у Србији Мајкл Кирби је био на месту првог заменика државног секретара САД у Бироу за конзулска питања. То је врло искусан и добро образован дипломата. На питање новинара Фонета о томе шта ће се догодити ако победи Ромни, амбасадор је отворено одговорио. Не мислим да треба да мењамо спољну политику, ако у Бели кућу дође републиканац. За нас је сада важна једна тема – Косово. То је наш приоритет.
Мајкл Кирби стално истиче да се САД противе подели Косова на два дела. Став Вашингтона је да Београд и Приштина треба да се међусобно договоре. Жеља америчког дипломате је сасвим разумљива, он је у државној служби и испуњава задатке својих лидера. Током последњих неколико година америчке дипломате су имале прилично значајан утицај на београдске политичаре.
Истовремено Мајкл Кирби никако не може да пронађе кључ за Томислава Николића. Као што је рекао српски лидер у интервјуу македонској телевизији Сител. «У свим разговорима са званичним представницима Европсле уније отворено сам говорио о томе да се у Србији у наредних сто година неће родити човек, који ће признати независност Косова и Метохије».
Али САД не заборављају своје приоритете. 31. октобра Београд су посетиле државна секретарка САД Хилари Клинтон и представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон. Наравно да су и оне говориле о наставку дијалога између Београда и Приштине.
Константин Качалин,