Члан Председништва Народне странке Владимир Ковачевић позвао данас Владу Србије да због „рупе у буџету“, односно дефицита од 412 милијарди динара или готово 3,5 милијарди евра, одустане од „непотребних инвестиција“ попут новог националног стадиона и улагања у аеродром у Требињу, како би бар делимично биле ублажене последице лоше економске политике.
„Буџетски дефицит ће након ребаланса бити за чак 230 одсто већи од првобитно планираног, а огромна рупа у буџету настала је у јеку свакодневног неутемељеног хвалисања власти о економским успесима“, рекао је Ковачевић, који је и председник Одбора Народне странке за привреду и предузетништво.
Ковачевић је истакао да је додатно повећање привредног раста планирано ребалансом од један одсто заправо „штимовање и надувавање планираних прихода“ који би требало да покрију егзактне расходе, а који су већи за 254 милијарде динара од планираних, односно за 17 одсто.
„Да је буџет оболео говори и то што је приход од ПДВ-а у земљи и даље у паду и додатно је смањен за 11 одсто, односно за 9,5 милијарди динара, док ПДВ из увоза по плану Министарства финансија и даље расте и покрива овај пад“, рекао је Ковачевић.
„План државе је, дакле, да и даље доминира увознички лоби, а да домаћи произвођачи нису важни“, додао је Ковачевић.
Ковачевић је навео да је буџет „предизборни и недомаћински“, а да ће ребаланс са растућим расходним апетитима дуго плаћати сви грађани Србије.
„Раскалашност Владе Србије ће ребалансом грађане коштати додатних седам милијарди динара, јер су трошкови владе са 42 милијарде динара повећани на 49 милијарди динара“, рекоа је Ковачевић.
Ковачевић је оценио да би до краја године могао да буде усвојен још један ребаланс због буџетског несклада
„Јавни дуг би до краја године могао да достигне 70 одсто, што је за 25 процентних поена више од законом дозвољених 45 одсто“, рекао је Ковачевић.
Ковачевић је навео да је 8. децембра прошле године најавио да ће у марту, а најкасније у априлу ове године, уследити ребаланс буџета.
„Веома ми је жао што сам био у праву и што је ребаланс уследио само 120 дана након усвајања првобитно лоше планираног буџета“, закључио је Ковачевић.
Србин.инфо