Србија

Kрагујевачки оружари изгубили право на бесплатно лечење јер фабричко пословодство три последња месеца није уплаћивало доприносе за здравствено

Радници Заставе оружја изгубили су данас право на бесплатно лечење у државним здравственим установама.

Уколико, због евентуалних здравствених проблема, морају да затраже медицинску помоћ, оружари од данас дијагнозу и терапију код изабраног лекара или, пак, специјалисте, могу да добију искључиво о сопственом трошку.

Заставини оружари без права на бесплатно лечење остали због тога што им, сазнаје наш лист, фабричко пословодство три последња месеца није уплаћивало доприносе за здравствено осигурање. Kрајем минуле седмице, иначе, званично је обзнањено да су губици Заставе оружја премашили 30 милиона евра, а да су дугови фабрике достигли 17 милијарди динара.

Познаваоци ове проблематике, већ дуже, подсетимо, упозоравају да држава, упркос закључцима Владе Србије из 2011., 2012. и 2013., којима је официјелно најављивана конверзија пореских дугова најзначајнијих домаћих војних фабрика (Заставе ,Kрушика , Слободе и других) у државни улог у њиховом капиталу, годинама ништа не предузима да предузећа наменске производње ослободи дужничког ропства, у које су,добрим делом, запала током опоравка од последица НАТО бомбардовања, у пролеће 1999.године.

Уместо да конверзијом пореских дугова помогне војној индустрији, држава је (не)чињењем, истичу упућени, допринела да ти дугови, у чијем износу 60 одсто чине камате, нарасту у мери да све озбиљније угрожавају пословање водећи фабрика наменске производње у Србији. С друге стране, кадровску и пословну политику тих фабрика, јавна је тајна, тврде извори нашег листа, преузели су домаћи трговци оружјем блиски актуелној власти и Српској напредној странци.

Међу тим трговцима је и отац министра унутрашњих послова Србије Небоје Стефановића – Бранко Стрефановић, који је ангажован у компанији ГИМ, а која је гранате и мине од Kрушика, према доступним подацима, куповала јефтиније и од државног предузећа за извоз наоружања и војне опреме – Југоимпорта СДПР. Стефановић сениор се помиње и у контексту недавне афере везане за извоз Kрушикових граната у Саудијску Арабију, које су делом завршиле и у ратом захваћеном Јемену. Тренутна ситуација у Kрушику, чији је претходни директор Младен Петковић, крајем прошле године “прекомандован” у Заставу оружје, истоветна је, ако не и гора од оне у крагујевачкој фабрици. Ваљевска фабрика је, такође “дужна и ружна”, ради тек са 20 одсто капацитета, док су губици достигли 40 милиона евра…

Радници Kрушика недавно су помоћ тражили од председника Србије Александра Вучића, док Заставини оружари траже разговор са премијерком Аном Брнабић И министром одбране Александром Вулином. Одговора од државних званичника још увек нема. О ситуацију у Kрушику сутра (среда) ће, како дознајемо,да расправља фабрички Надзорни одбор, а о стању у Застави оружју и угроженим правима крагујевачких оружара током сутрашњег дана би, како се очекује, требало да се огласи њихова синдикална организација.

Надзорни одбор демантовао да су радници “изгубили право на бесплатно лечење”
Поводом вести да здравствене књижице запосленима у Застава оружју нису оверене, данас се огласио и Надзорни одбор фабрике, који је, како се наводи у саопштењу тог органа управљања, “оштро демантовао” да су радници те фабрике “изгубили право на бесплатно лечење” , како је наш лист објавио.

-Радници Застава оружје су и даље осигурани, нису изгубили право на бесплатно лечење, а проблем који се јавио у току данашњег дана је настао због неблаговременог прекњижавања новчаних средстава Застава оружје на рачуну Пореске управе. Наглашавамо, да је Застава оружје одмах ступила у контакт са здравственим установама како не би дошло до прекида у лечењу запослених и угрожена њихова здравствена заштита. Неутемељеним извештавањем наносите несагледиву штету нашем привредном друштву, па вас молимо да се убудуће суздржите од таквог начина рада, наводи се у саопштењу Надзорног одбора Заставе оружја.

Упркос демантију НО, радници Заставе оружја данас, ипак, нису могли да остваре право на лечење у државним здравственим установама. Неки од њих су, због неоверених књижица, враћени из Завода за здравствену заштиту радника у Kрагујевцу. У Синдикату Заставе оружја кажу да запослени у тој фабрици ни током сутрашњег дана (среда) , неће моћи да затраже бесплатну медицинску помоћ.У оружарском Синдикату, иначе. већ дуже тврде да највећи штету Застави оружју наноси управо фабрички Надзорни одбор, на челу са пуковником Ивицом Марјановићем. Синдикат Заставе оружја крајем прошле недеље саопштио је да је та фабрика у послење три године забележила губитак већи од 30 милиона евра, те да се то догодило „од када је Министарство одбране у Надзорни одбор предузећа делегирало Ивицу Марјановића, Амира Османагића и Драгана Стевановића“.

Блокада фонда

Запослени у Застави оружју без права на бесплатно лечење, због неуплаћених дорпиноса, били су и у фебруару 2012., када су, предвођени Синдикататом, преузели зграду филијале Републичког фонда за здравствено осигурање у Kрагујевцу, коју су у даноноћној блокади држали четири дана. Побуњене оружаре тада је посетио ондашњи министар за здравство др Зоран Станковић, након чијег боравка у Kрагујевцу је држава решила проблем због којег су радници Заставе оружја поново били изашли на улице.

Пише: З. Радовановић, Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Ne postoji “pravo na besplatno lečenje” za zaposlene ljude! Zaposleni izdvajaju deo svoje zarade za svoje ali i lečenje onih koji nisu zaposleni, kao i onih o kojima mora neko da brine! Zaposleni su u ovom slučaju brutalno opljačkani! Možda bi novinar mogao reći za neke “zaposlene” koji su društveno beskorisni ili još gore prave štetu svojoj zajednici, da imaju besplatno lečenje? Za oružare se to svakako nemože reći!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!