Суноврат харизматичног пара Гу Каилаи и Бо Силаја почео убиством Британца Нила Хејвуда
Били су златни пар кинеског комунизма. Она ћерка прослављеног генерала, а он син једног од „осморице бесмртних” револуционарних ветерана – предодређени за привилегован положај у земљи под чврстом контролом Комунистичке партије. Новембар прошле године и убиство Британца Нила Хејвуда означили су почетак краја за харизматични пар Гу Каилаи и Бо Силаја које су медији већ називали кинеским Кенедијевима. На јучерашњем суђењу Гу је признала кривицу за убиство Хејвуда, а од смртне казне може је спасити само инсистирање адвоката одбране да је несрећног Британца отровала због страха за живот сина.
Тужилац је приликом изношења оптужнице рекао да је Гу Каилаи лично дала отров британском бизнисмену пошто је пар пио вино и Хејвуд се опио. Убијени Нил Хејвуд био је пријатељ и пословни ортак породице Бо, који је радио у Кини и помогао је Бо Гуагуи, сину Гу Каилаи, да се упише у престижну британску школу Хероу, а затим и на универзитет Оксфорд.
У извештају агенције Синхуа са суђења каже се да је Гу веровала да је Хејвуд претио личној безбедности њеног сина и да је зато одлучила да га убије. Она је то и урадила 13. новембра отишавши у његову хотелску собу.
„Пошто се Хејвуд опио, повраћао и затражио чашу воде, она му је сипала раније припремљени отров у уста”, навела је агенција наводе оптужнице.
Када је отворена истрага као мотив убиства најпре је помињан новац јер је Хејвуд од Гу тражио део велике суме коју је она наводно пребацила на банковне рачуне у иностранству, а жена високог функционера је у кинеским медијима тада приказивана као похлепна супруга која је мужевљеве везе користила за гомилање богатства. Ројтерс указује на могућност да сценарио у који би јавност имала увид у финансијска пословања добро повезаних породица никако није одговарао Комунистичкој партији, па је уместо тога мотив убиства пребачен на мајчинску забринутост за сина.
Многи, међутим, верују да је реч о политичкој чистки, те да се изношењем на видело жениних грехова у ствари тражи мужевљева глава. Бо је, наиме, био једна од звезда кинеске политичке сцене и све је указивало на његов још већи успон на партијској лествици. На душу му је ипак стављано претерано „левичарење” као и недозвољени методи у обрачуну са мафијом и корупцијом у метрополи Чонгчингу. Када је „пала” Гу и он је аутоматски смењен са свих положаја, док се у оптужници за Хејвудово убиство помиње као саучесник.
А шта је жену из високог друштва, супругу једног од најмоћнијих људи у земљи, натерало да све стави на коцку, поједини коментатори одговор налазе у самом питању. Пре пресељења из Пекинга у Чонгчинг, Гу Каилаи је водила једну од најуспешнијих адвокатских канцеларија у главном граду.
Међу првим је женама која је стекла диплому престижног Правног факултета у Пекингу, а течно знање енглеског језика јој је омогућило да пред америчким судовима заступа кинеске компаније – и добије парнице. Захваљујући искуствима из суђења на Западу написала је неколико књига које су постале бестселери у Кини. Једноставно, ни по чему се није уклапала у модел идеалне супруге партијских првака које су уживале у луксузном животу без личних професионалних амбиција.
Да не би нанела штету Боовој политичкој каријери морала је, због могућих примедби на сукоб интереса, да престане да ради. Оваква одлука оставила је на њој велики траг, о чему је говорио и њихов син Бо Гуагуа у интервјуу локалној телевизији, који је касније уклоњен са интернета: „Откако је баталила каријеру живи као пустињак и не учествује у друштвеном животу. Када је тата позива на пријеме она одбија да иде. Чита по читав дан и проучава светску књижевност.”
Имајући у виду околности изолованог политичког система какав је кинески, као и беспоштедне борбе које се воде за политичку превласт, доста је простора за нагађања које је право лице жене која је обећавала да буде азијатска Жаклина Кенеди – хладнокрвни убица или само жртвени јарац.
Политика