КРАЉЕВО – Градска власт у Краљеву одлучила је да више не издаје грађевинске дозволе за градњу малих хидроелектрана које би уништиле реке и животну средину, а на тај потез одлучили су се након што су инвеститори дословно скренули реке у цеви и потпуно уништили живи свет око планинских река на подручју Краљева, преносе медији.
Како је наводено, у последње две три године изграђено је тридесетак мини електрана, а само на реци Студеници планирана је градња три хидроелектране и подизање бране од око 13 метара како би се створило мање језеро на само пет километара од истоименог манастира, преноси Танјуг.
Градоначелник Краљева Предраг Терзић рекао је да има примера где је потпуно уништена животна средина и где је дошло до помора рибе, а најдрастичније је тамо где су реке, како каже, једноставно престале да постоје, односно сада теку кроз цеви, какав је случај с Јошаницом, док пола Самоковске реке, од 20 километара тока, пролази кроз цеви.
„Због тога смо решили да будемо ригорозни пре него што издамо дозволу за градњу мини електрана. Осим пореза на имовину, град Краљево нема ниједну корист од њих”, казао је Терзић.
Градоначелник категорички тврди да се мини централе више неће градити на местима у која су људи долазили због природе и реке и у којима се становништво бавило туризмом.
„Томе стајемо на пут”, поручио је Терзић. План за изградњу МХЕ рађен је на основу катастра из 1987, који обухвата 40 локација, а тај број је додатно повећан планом од 2012. до 2025. на 52.
Од укупног броја планираних хидроелектрана на територији Краљева на почетку 2018. године, девет је већ изграђено и добило је статус привремено повлашћеног произвођача струје.
Већина МХЕ деривационог је типа и произрокује несагледиву штету природи и људима.
Политика.рс
Фото А. Васиљевић