Хелм

Крчкање балканске чорбе

Последњих недељу дана, одлазак ка Хрватској, преко прелаза Батровци-Бајаково и чувеног ауто-пута и поноса ондашње Југославије Братство и јединство, највише личи на период када се та земља распадала. Пут који је замишљен да споји две земље, поново је, као “веселих деведесетих”, аветињски празан, а у правом, овонедељном, галиматијасу мера и контрамера Хрватске и Србије, забрањен је камионски саобраћај, а затим и прелаз аутомобила и аутобуса који имају српске или хрватске таблице.

Једино што је у овој нестварној ситуацији – стварно, а ауто-пут повезује са оним старим називом, јесте на хиљаде камионџија с једне и с друге стране границе који већ недељу дана стрпљиво чекају у зауставној траци да пређу на ону, другу страну.

За управљачима тих камиона су и Срби, Хрвати, Босанци, Новопазарци, Македонци, али и Турци, Бугари.

 

– Све је исто као деведесетих. Ко би рекао да је ово 21. век. Да л’ да одмашујемо закопано – уз заразан смех пита један од полицајаца, који на двадесетак километара од границе, код наплатне рампе, уредно упућује сва возила са српским таблицама да се окрену, јер даље – нема.
Све је као у филму “Ко то тамо пева”. Додуше, улогу српског сељака је на себе преузео премијер Владе Хрватске Зоран Милановић који је у уторак забранио улазак у Хрватску свим возилима са српским таблицама.

“Љут” што Србија наводно организовано упућује избеглице са Блиског истока ка Хрватској, весели премијер је свом колеги из Србије поручио “Шарај, брате”.

– Штета због затварања Бајакова је већа за српску привреду него за хрватску. Није то добро, али нисмо ми будале, видите шта раде. Земље које су најмање угрожене, као Мађарска, изводе шоу. Зашто? За то ће пред Богом одговарати. Србију не прозивам, али могу јој поручити да мало снизи тон и, као што би се у вицу рекло: “Шарај мало, брате. Шаљи мало горе у Мађарску и Румунију” – поручио је Милановић.

Уместо да га послуша, Влада Србије је узвратила контрамером – забрањен је улаз камионима са робом из Хрватске. Онда је Хрватска, узвраћајући на ове мере, забранила улазак свим возилима са српским таблицама, па чак и онима који имају српске пасоше…

Пречица преко Босне

Границу Србије и Хрватске у оба правца без икаквог проблема могу проћи сва путничка возила са било којим европским таблицама. Они се на граници задржавају тек колико је потребно да се обаве формалности. Наши држављани који ка Европи путују преко Хрватске у возилима са српским таблицама, у ову земљу без проблема могу ући са босанске стране, где ове мере Хрватске не важе.

– Као мала деца су. То мени највише личи на свађу у паркићу. Да се не обија нама о главу, било би и забавно – прича један од камионџија који је на граници готово недељу дана. Весели Босанац нервозу лечи шалом.

– Не би било лоше да сад и ови моји уведу санкције и Србији и Хрватској, чисто да се мало закува, глобално – каже.

Међутим, осталим камионџијама није било до шале. Колона из правца Србије је у четвртак била дуга око 12, а са Хрватске стране око 10 километара. Они, мало искуснији, са својим друмским крстарицама стали су поред бензинских пумпи. У тим крстарицама је као у малим собама, има свега да прође време, па чак и сателитских антена. Други су окупирали кафиће бензинских пумпи, па досаду прекраћују испијањем кафа, играјући карте, сурфујући интернетом…

Војска водоноша

Како би камионџијама иоле олакшали маратонско задржавање на граници, АМСС их свакодневно снабдева водом и сендвичима, а Војска Србије је у четвртак на гранични прелаз Батровци-Бајаково упутила четири цистерне са водом за пиће. Војска Србије се обавезала да ће водом снабдевати све грађане који су принуђени на чекање због затварања прелаза.

Ђ. Баровић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!