Највиши суд Европске уније пресудио је да Унија може да повеже давање финансијске подршке земљама чланицама са поштовањем владавине права, одбацивши жалбу Мађарске и Пољске.
Десничарске владе те две земље су у поднетој жалби заступале став да такво повезивање нема одговарајућу правну основу. Обе земље су под растућим критикама последњих година због скретања од западних принципа поштовања демократских вредности, преноси АП.
Европски суд правде одбацио је жалбу, наводи се у саопштењу.
„Тај механизам усвојен је на одговарајућој правној основи“ и „поштује ограничења овлашћења датих Европској унији као и принцип правне безбедности“, навео је Суд, преноси агенција Франс прес.
Мађарска је осудила “злоупотребу власти” Брисела после одбацивања жалби упућених Европском суду правде против одредбе којима се повезује издавање европских средстава са поштовањем принципа владавине права.
“Та пресуда је ново средство притиска на нашу земљу”, написала је на Фејсбуку мађарска министарка правде Јудит Варга.
Пољска је осудила одлуку Суда као “напад на суверенитет”, те две земље.
Европска комисија редовно оптужује Варшаву и Будимпешту да крше владавину права.
Пољска механизам “Новац за правну државу” види као економско насиље ЕУ над чланицама
Одбацивање жалбе Пољске и Мађарске у Суду правде Европске уније на механизам условљавања новца из буџета ЕУ потврдјује опасну тенденцију да се проширују прописи преко основних споразума ЕУ, сматра Варшава.
Гледамо на то негативно – реговао је портпарол пољске владе Пјотр Милер на пресуду Суда ЕУ у Луксембургу.
Судије Суда правде ЕУ поводом жалбе Мађарске и Пољске из пролећа прошле године данас су одлучиле да жалбу одбаце јер механизам на који су се званична Варшава и Будимпешта жалиле, а који омогућава ЕУ да обустави исплате фондова уколико прети да због мањкавости правне државе фондови не буду искоришћени како треба, по оцени судија у Луксембургу не прекорачује границе надлежности ЕУ и поштује принцип поузданости закона.
Пољској, због контроверзне реформе правосуђа од 2016. године која је по оцени ЕУ угрозила независност судова, прети да, заједно с Мађарском, због системских ризика по правну државу остане без знатних средстава и то већ од пролећа.
Европска комисија због проблема с правосуђем Пољској још није одобрила ни Национални план обнове од пандемије.
Званична Варшава жали се да тај механизам који је на снази од јануара прошле године, али се још није по њему поступало, уводи политичку оцену држава чланица на основу неконкретних и непрецизираних принципа и нема никакве мерљиве критеријуме за оцену да ли је правна држава у некој чланици ваљана или не.
Расправа о том европском механизму условљавања исплата фондова почела је данас.
Министар правде и генерални тужилац Збигњев Жобро, главни архитект контроверзних реформи правосуђа и дисциплиновања пољских судија у које се упустила пољска владајућа странка Право и Правда и због којих је у спору са ЕУ, тражио је од Уставног суда да потврди да крши пољски Устав то што по механизму новац за правну државу Европски парламент поставља критеријуме кршења ваљане правне државе као једне од темељних вредности ЕУ, а Европска комисија даје предлог да се средства обуставе. ЕП може да регулише принципе усвајања буџета ЕУ, а не да оцењује да ли држава чланица поштује вредности Уније. Приликом ратификације Лисабонског споразума Пољска није дала пристанак да се на ЕУ пренесу такве надлежности, објаснило је пољско Министарство правде.
“Новац за правну државу то је економско насиље под маском бриге за ваљану правну државу. Ваљана правна држава може да буде све. А у ствари води се спор за власт и суверенитет”, казао је пред заседање Уставног суда министар Жобро.
Жобро је касније данас на конференцији за новинаре после пресуде у Луксембургу упозорио да је данашњи дан “историјски тренутак промене ЕУ из зоне слободе у зону у којој може да се незаконито и силом одузима та слобода државама чланицама”.
“Да ограничи њихов суверенитет макар у питању правосуђа или вредности”, рекао је Жобро.
Пољској прети ако не заглади спор око правне државе, што покушава последњих дана председник Анџеј Дуда предлозима измена контроверзне реформе Врховног суда и система дисциплиновања пољских судија, да изгуби не само око 58 милијарди евра из Фонда обнове после пандемије ковид-19, већ да може да остане и без дела средстава из вишегодишњег буџета ЕУ за период од 2021. до 2027. године.