Београд — Како је рубља протеклих година била стабилна упркос кризи у свету у „Сбербанци“ која послује у Србији спремни су и за давање кредита у рубљама.
То би пре свега требало да користи привредницима који послују са Русијом.
Ако су платни промет и штедња у рубљама исплативи зашто не покушати и са кредитирањем у руској валути. Логичан потез руске „Сбербанке“ поготово после податка да је економска размена од почетка године између Србије и Русије порасла за 38 одсто.
„У Србији има званично око 2.000 Руса, а у Русији има дестине хиљада српских грађана који живе и раде и који зарађују у руским рубљама. Постоји могућност да Срби који раде у грађевинарству шаљу новац у рубљама што је битно за његову породицу“, каже Григориј Черннко, директор за сарадњу са клијентима из Русије и ЗНД Сбербанке.
Наравно кредити у рубљама су најинтересантнији извозницима који би остварили директну уштеду избегавањем провизије приликом конверзије валута.
Александар Ковачевић из „Котекса“ каже да ће то имати позитивне ефекте.
„Избегавају се двоструке конверзије из једне у другу валуту, из рубље у евро, долар па на крају динар а с друге стране и обевезе које имамо према компанији према Руској федерацији ћемо на тај начин моћи да затварамо“.
Ипак, искуства у узимању кредита у швајцарским францима наводе на опрез без обзира што се кредити у рубљама не одобравају на дуги рок као стамбени, већ више краткорочно за обртни капитал и подршку увозу или извозу.
„Било да се ради о физичким лицима или о правним лицима увек водимо рачуна да на прави начин прво објаснимо клијенту све користи и шта могу да буду потенцијални проблемиу наплати кредита“, каже Ненад Лучић, експерт за развој производа Сбербанке.
Према његовим речима, то важи и за кредите у рубљема.
Кредитирање у валутама попут рубље или кинског јуана није реткост у свету. Бнанкарски систем је жив и прилагодљив па је недавно о томе били речи и међу нашим банкарима.
РТС