ДОК посрнула привреда ипак може да рачуна на субвенционисане кредите за одржавање ликвидности, презадужени грађани морају сами да се сналазе. Упркос кризи већина дужника редовно намирује своје рате, али када им касни плата, или остану без посла, и отплата зајма постаје проблем.
Активирање хипотека и других гаранција, тврде банкари редом, последње су решење. Пре тога нуди се рефинансирање, продужетак рока отплате, грејс период, али и увођење новог дужника у постојећи дуг, баш попут некадашњих жираната.
– Већ дуже време наша банка спроводи одлуку НБС, којом се пружа могућност продужења рока враћања кредита уз коришћење грејс периода – каже за „Новости“ Љиљана Милошевић, заменик директора сектора послова са становништвом Комерцијалне банке. – Та одлука се односи на све кредите из понуде банке реализоване пре 31. децембра 2010. године, осим на субвенционисане кредите, као и зајмове код којих је у последњих шест месеци већ извршен репрограм или реструктурирање. Корисници кредита могу да продуже рок отплате кредита до 24 месеца, уз грејс периода до 24 месеца и месечни обрачун и наплату камате у току трајања тог периода.
Према њеним речима, код кредита којима је преостали рок отплате до 36 месеци, продужење рока отплате могуће је до максимум половине преосталог рока.
ЗАМРЗАВАЊЕ Клијенти Комерцијалне банке који изгубе посао могу, практично да „замрзну“ плаћање рата на максимум две године, док год су без посла. – Корисници кредита који су остали без посла, имају могућност коришћења грејс периода у Комерцијалној банци, до 24 месеца, уз припис камате главном дугу, уз обавезу да свака три месеца достављају банци доказ о статусу запослења – истиче Љиљана Милошевић.
– Клијенти који имају проблем са отплатом дуга најчешће користе грејс период, продужење рока отплате, смањење рате на одређени период, прилагођавање отплате својим приливима, рефинансирање постојећих кредита новим зајмом – каже Владимир Мацура, директор одељења за реструктурирање Сбербанке. – Предуслов је да клијенти плаћају рате кредита. У највећем броју случајева код проблематичних кредита проблем настаје због губитка посла. У том случају клијенти често траже и на крају и добијају грејс период од шест до 12 месеци.
У Креди агрикол банци истичу да се клијенти најчешће одлучују да пронађу члана породице или пријатеља који ће приступити дугу. Ово највише личи на некадашње жиранте, који ће сносити трошкове месечних рата кад се прави дужник нађе у проблему. У Сосијете женерал банци наводе да је најважније јавити се на време свом банкару, јер ако се обавезе нагомилају, а кашњење упише у Кредитни биро, то је проблем не само за актуелно, већ и са потенцијално будуће задужење. Клијенти ове банке са проблемом у отплати дуга, најчешће се опредељују за рефинансирање са продужењем рока отплате.
– Репрограм или реструктурирање постојећег зајма начини су да клијенти Интезе превазиђу проблем у отплати дуга – кажу у овој банци. – Досадашња искуства банке показују да грађани потешкоће најчешће превазилазе продужењем рока отплате где је то могуће, пошто им се на тај начин аутоматски снижава износ месечне обавезе.
Новости