Странци ће у Србији моћи да купују пољопривредно земљиште већ од 2017. године пошто Влада, упркос најавама, није покренула иницијативу у Бриселу за померање тог рока
У Министарству пољопривреде нису желели за наш лист да кажу ни реч на ову тему.
Подсећања ради, са ове адресе је пре неколико месеци најављено да је покренута иницијатива за одлагање продаје ораница странцима.
– Покренули смо иницијативу, као и колеге из Хрватске, да осам година након уласка Србије у ЕУ странци не могу да купују пољопривредно земљиште. Било би добро ако успемо – рекао је тада Данило Голубовић, државни секретар у Министарству пољопривреде.
На питање зашто иницијатива није ни покренута, извор из Владе Србије каже да још није постигнута сагласност на домаћем терену с којим аргументима да наступимо у Бриселу.
Александар Сенић, председник Одбора за пољопривреду, сматра да није могуће одложити продају земље онако како су то представници Владе предочили.
– Пошто су схватили да су ти преговори неуспех, представници власти су том наводном иницијативом нашли начин да кроз медије прикажу интересовање за тај проблем и најаве да ће поднети захтев за одлагање – каже Сенић.
Ђорђе Бугарин, председник Привредне коморе Војводине, слаже се да захтев нема смисла, јер он подразумева измену ССП-а који би морале да ратификују све чланице ЕУ. Решење је, по њему, измена Закона о пољопривредном земљишту којим ће странцима бити отежана куповина.
– Земља на најбољим локацијама и даље је на цени, осталим парцелама пада цена – каже Војислав Малешев, председник Удружења паора “100П Плус”.
Решење повољнији кредити
Александар Сенић, председник Одбора за пољопривреду Скупштине Србије, каже да Влада мора да омогући повољне кредите нашим грађанима за куповину земље. „То је једини начин да наши држављани буду у предности у односу на странце“, сматра Сенић.
Блиц
NIKADA STRANCIMA NAŠU ZEMLJU!!!
ODE SVE U PICKU MATERINU, OVI CE NA KRAJU PRODAVATI I NAS NA KOMAD
Političari prodaju zemlju parče po parče i lepo im je tako oni razmišljaju