ЕвроАзија

Крим прогласио независност

СИМФЕРОПОЉ – Врховни совјет (скупштина) Крима усвојио је данас на ванредној седници резолуцију о независности и обратио се Русији за „пријем Републике Крим у састав Руске Федерације” с правима новог субјекта федерације и статусом републике, а дан после одржавања референдума о статусу и градска скупштина Севастопоља донела је одлуку о ступању у састав Русије као града са федералним статусом, јавиле су руске агенције.

„Проглашава се Крим независном сувереном државом – Републиком Крим, у којој град Севастопољ има посебан статус”, наведено је у првој тачки Резолуције која је, како се наводи, усвојена на основу референдума на ком су се бирачи изјаснили за присаједињење Рисји и иступање из састава Украјине.

Истиче се да Крим намерава да гради односе са другим државама „на основу једнакости, мира, добросуседства и других општепризнатих принципа политичке, економске и културне сарадње међу земљама”.

Скупштина се, такође, обратила УН и свим државама света да је признају.

„Република Крим обраћа се УН и свим државама света са позивом да признају независну државу коју су формирали народи Крима”, наводи се у документу.

Комисија кримске скупштине саопштила је коначне резултате, по којима је на референдуму за уједињење Крима с Русијом гласало 96,77 одсто бирача а 2,51 одсто бирача за Крим као део Украјине.

Агенције извештавају и да је Градска скупштина Севастопоља, у ком је стационирана руска Црноморска флота, на данашњој ванредној седници једногласно усвојила резолуцију о ступању у састав Русије као одвојен субјект федерције – град са федералним статусом, и овлашћен градски челник Алексеј Чалиј да потпише одговарајући споразум с Русијом.

Одборници су, такође, утврдили коначне резултате референдума, по ком је 95,6 одсто становника гласало за ступање у састав Русије а у резолуцији је „град Севастопољ” назван „Градом херојем”.

За Резолуцију о независности гласало је, како наводи Итар-Тас с, 85 посланика кримске скупштине.

Како је јавила недавно основана кримска агенција Криминформ, активности државних органа Украјине на територији Крима се обуставља, а одлуке и закони Врховне раде Украјине (скупштине), као и других украјинских државних органа, усвојене после 21. фебруара ове године од данас не важе.

Истовремено, скупштина је државну имовину Украјине прогласила „државном имовином Републике Крим”.

Посланици су донели одлуку да од 30. марта временска зона на територији полуострва буде иста као у Москви.

Председник кримске владе Сергеј Аксјонов рекао је данас да Крим не намерава да буде издржаван и да у Русији неће „празних руку”.

Убеђен сам да ми можемо и сами да зарађујемо”, рекао је он.

Октобра 1921. године формирана је Кримска Аутономна Совјетска Социјалистичка Република (АС СР) у саставу Руске совјетске федеративне социјалистичке републике (РСФСР), а 19. фебруара 1954. је Кримска област на иницијативу генералног секретара Комунистичке партије Никите Хрушчова предата Украјинској Совјетској Социјалистичкој Републици (УС СР).

Према статистичким подацима из децембра прошле године, Крим има 1.958.000 становника, међу којима највише Руса (58,5 одсто), Украјинаца (24,3 одсто) и кримских Татара (12,1 одсто).

Званични Кијев и водеће западне земље не признају референдум, док је Русија саопштила да је одржавање референдума у складу са међународним правом и Повељом УН.

—————————–

Москва предложила начин за решавање кризе у Украјини

МОСКВА – Русија је предложила да заједно са САД и Европском унијом формира Групу за подршку Украјини, да се утврди њен неутрални војно-политички статус, признају резултати референдума о Криму, руском обезбеди статус другог званичног језика и усвоји нови устав Украјине и на основу њега одрже избори.

Како је данас саопштило руско Миништарство иностраних послова, Москва је спремна да са иностраним партнерима без одлагања приступи формирању вишестраног механизма за помоћ у решавању кризе, Групе за подршку у саставу који би био прихватљив за све украјинске политичке снаге, пренела је РИА Новости.

„Припремили смо и предали пре недељу дана нашим главним партнерима у САД, Европи и другим регионима руске предлоге о томе како би могла да буде организована спољна помоћ потезима које треба сами Украјинци да предузму ради изласка из кризе”, наведено је у саопштењу руског МИП-а.

У саопштењу се подсећа на активно залагање западних земаља за формирање Контакт-групе која би требало да се бави успостављања дијалога Москве и Кијева.

„Актуелну ситуацију у Украјини нисмо створили ми, већ је она резултат дубоке кризе украјинске државе која је довела до поларизације друштва и јаког заоштравања антагонизма између различитих делова земље”, наглашава званична Москва и додаје да напори међународне заједнице треба да буду усмерени на помоћ на превладавању тих противречности.

По предлогу Русије, Група за подршку Украјини требало би да се руководи принципима уважавања интереса мултинационалног састава Украјине, подршке легитимним тежњама свих Украјинаца и свих региона земље да живе безбедно у складу са њиховим традицијама и обичајима, да слободно употребљавају матерњих језик, имају несметан приступ својој култури и одржавају везе са својим сународницима и суседима, пренео је Итар-Тас с.

Међу принципима је и „недопустивост обнављања неонацистичке идеологије”, потреба да се украјински политичари „ограде од ултранационалиста и прекину њихови покушаји да дестабилизују различите регионе”, признавање значаја мира и свенационалног консензуса у Украјини за промовисање „конструктивних односа у евроатлантском региону на основу равноправности и узајамног уважавања интереса свих земаља које се ту налазе”.

Група би требало да упути Украјинце да неодложно испуњавају обавезе из Споразума о решавању ситуације у Украјини од 21. фебруара (између смењеног председника Виктора Јануковича и лидера украјинске опозиције), обавезе о одузимању нелегалног оружја, ослобађању нелегално заузетих зграда, улица и тргова, као и организовања објективне истраге о насиљу од децембра прошле до фебруара ове године.

Такође, Група би тражила да се на основу одлуке Врховне раде (скупштине Украјине) без одлагања сазове уставотворна скупштина са подједнаком представљеношћу свих украјинских региона ради припреме „новог федеративног устава”, у ком би, између осталог, били утврђени принципи заштите права и слобода и други принципи „који осигуравају политичко уређење Украјине као демократске федеративне државе, која има суверенитет и неутралан војно-политички статус”.

Нацрт устава који би био усвојен био би стављен на референдум.

Руски би упоредо са украјинским језиком имао статус другог државног језика, а остали језици имали би статус у складу са Европском конвенцијом о регионалним језицима и језицима мањина.

Региони би самостално на непосредним изборима гласали за органе своје законодавне и извршне власти и имали би широка овлшћења, која одражавају културно-историјску специфичност сваког од њих, у питањима економије и финансија, социјалне области, језика, образовања, одржавања међурегионалних односа, уз обезбеђење права нациоалних мањина које живе у сваком субјекту федерације.

По предлогу, било би забрањено и кажњиво мешање у питања цркве и међуконфесионалних односа.

Одмах после усвајања новог устава, требало би заказати опште изборе за највише органе власти Украјине, уз истовремено одржавање избора за законодавну и извршну власт у сваком субјекту федерације, уз објективан међународни надзор.

Предлаже се признање и уважавање права Крима да „одређује своју судбину у скалду са резултатима слободног изражавања воље његовог становништва током јучерашњег референдума”, а државно уређење Украјине успостављено на основу циљева и принципа наведених у предлогу, суверенитет, територијална целовитост и неутралан војно-политички статус гарантовале би Русија, ЕУ и САД и утврђивање у резолуцији у Савету безбедности УН.

Крим добио 295 милиона евра помоћи од Русије

СИМФЕРОПОЉ– Председник кримске владе Сергеј Аксјонов је данас изјавио да је Русија Криму данас послала финансијску помоћ у износу од готово 295 милиона евра, само дан након што су грађани те покрајине великом већином гласова изгласали издвајање из Украјине.

„Руска Федерација је данас републици дала 15 милијарди рубаља финансијске помоћи”, написао је на свом налогу на Твитеру Аксјонов, а пренела агенција АФП.

Власти Крима, које подржава Москва, објавиле су да је 96 одсто становника тог црноморског полуострва гласало за отцепљење од Украјине и припајање Русији на јучерашњем референдуму који су западне силе прогласиле незаконитим.

Проруски лидер Крима Сергеј Аксионов је објавио да је, према коначним резултатима, 96,6 одсто становника гласало за отцепљење од Украјине и припајање Русији.

Врховни совјет (скупштина) Крима усвојила је данас на ванредној седници резолуцију о независности и обратио се Русији за „пријем Републике Крим у састав Руске Федерације”.

Рубља друга званична валута Крима, гривна до 2016.

СИМФЕРОПОЉ– Скупштина Крима данас је прогласила рубљу за другу званичну валуту поред украјинске гривне, након што је то полуострво на референдуму гласало за излазак из састава Украјине и припајање Русији.

У саопштењу кримског парламента се наводи да ће гривна наставити да буде коришћена на Криму до 1. јануара 2016. године, пренео је Франс прес.

После јучерашњег референдума, први потпредседник кримске владе Рустам Темиргалијев изјавио је за Итар тас да ће први кораци владе Крима бити прелазак на рубљу и обнављање рада базе података.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!