Србија

КРИМИНАЛ! Канађани код Бора ископавају српско злато које ће платити само 2% од његове тржишне вредности

КАНАДСКА компанија „Невсун“ започеће, до краја године, припреме за отварање рудника бакра и злата у рејону „Чукару пеки“, код Бора, који се сматра потенцијално најбогатијим налазиштем тих метала на планети – сазнају „Новости“.

– Очекујемо да ускоро окончамо студију изводљивости, након чега, у последњем кварталу 2017. године, крећемо у припреме за отварање рудника, који би се експлоатисао подземним путем – казао је Клиф Дејвис, председник „Невсуна“.

– Наш је план да брзо развијемо тај рудокоп, који би у потпуности требало да постане оперативан 2021. године.

Иначе, по прелиминарној економској студији, рађеној по методи познатој под именом „зрно грашка“, вредност лежишта код Бора процењује се на – седам милијарди долара! У прелиминарној економској студији се наводи и да се трошкови отварања рудника на потезу „Чукару пеки“, које је од Бора удаљено седам километара, требало да износе до – 500 милиона долара! Такође, недвосмислено се наводи да је то лежиште, у овом тренутку, најбогатији светски ресурс бакра и злата.

ПРОТЕСТИ У МАКЕДОНИЈИ

Канадска компанија „Невсун“ недавно је од Владе Македоније добила две концесије за истраживање потенцијалних лежишта бакра и злата у околини Ђевђелије. Међутим, становници тог краја, који су против отварања рудника, основали су организацију „Спас за Ђевђелију“ и најавили протесте уколико дође до отварања рудокопа.

Као олакшавајућа чињеница, у прелиминарној економској студији се наводи да би близина погона за прераду руде у Рударско-топионичарском басену „Бор“, као и нова, најсавременија топионица изграђена у кругу тог предузећа, додатно утицали на ниже цене вађења и прераде руде из лежишта „Чукару пеки“. Наводи се и да би би од експлоатације рудника држава Србија убирала пет одсто нето прихода таксе за коришћење минералних сировина, као и додатних 15 одсто на име пореза.

Ипак, по оценама стручњака, мало је фирми које могу да прогутају тако крупан залогај као што је отварање рудника на потезу „Чукару пеки“. Међутим, једна од корпорација која би то, свакако, могла да уради је, без сумње, „Рио Тинто“, једна од најмоћнијих рударских корпорација на свету.

Стога, не би било изненађење ни да „Невсун“ управо ту компанију, са којом заједно истражује још неколико локалитета у овом крају, уведе и у посао отварања рудника на потезу „Чукару пеки“. Ту су установљени почетни ресурси од 1,7 милиона тона бакра и 98 тона злата, а ту је пронађена и најбогатија бушотина на планети у којој је детектовано присуство злата од чак 50,3 грама по тони!

Љ. ТРИФУНОВИЋ, Новости.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Navedene koncesije su dobijene ranije i to u doba TADICA (UZ PRVI ZID PA RAFAL) i Davinica kada je dozvoljeno da britanski avion sa rengenskim aparatima devet dana kruzi nad rudnim pojasom Srbije i snima potencijalna nalazista.Pitanje je da li je nas PRESTOLONASLEDNJIK mozda prodao ovu lokaciju jer iz rudnika Pek Srbija je imala zlatnu podlogu za dinar i rudnik je bio vlasnistvo „krala“Poslije snimanja 9 kanadskih kompanija je trazilo i dobilo koncesije za rudnike.KO JE UZEO KINTU NE ZNA SE .Takodje tu je bilo Srbskih PACOVA koji su kupovali prava za rudnik i to za 200E Mislim da se ta firma zvala Avala (avz.v) .Poslije su to prodavali pravo vecim firmama za mnogo vece pare.LOPOVI NA SVE STRANE. Drugo Nevsun Kompanija je vlasnik 40% rudnika a mnogo veca kompanija mislim da se zove Frimport je vlasnik 60% rudnika.Po poslednjim informacijama i Kinezi su dobili koncesiju rudnika na bakar i zlato i obecali da ce da uloze u Bor 500 miliona dolara.Ima sve na Internetu….A da da bi se izdvojilo zlato koristi se arsen tako da ce sve zatrovati oko sebe…..BANDO LOPOVSKA STA URADI OD SRBIJE …
    Like · Reply · Just now

  2. Gospodine Maximuse, toliko gluposti si izlupetao da prosto moram da ti odgovorim. Kao prvo nije kruzio avion nego helikopter i nisu bii Englezi nego Austrijanci. To je geofizcka metoda i kada bi se tako lako otkrivalo gde je zlato zlata odavno ne bi bilo. Da imalo znas nesto o stranim kompanijama koje se bave geoloskim istrazivinjama znao bi da mnogo nasih ljudi radi tu, da su placeni daleko bolje nego sto nasi debili placaju, da im je svest o zastiti zivotne sredine i bezbednosti na radu na nivou koji RTB nikad nije ni imao. Pricas o arsenu, nije svako leziste isto(ako ga uopste i neke kompanije i nadju). Zasto ne pomenes kako je Bor zatrovan od 30- godina pa sve do danas? Koliko otrovnih elemenata je topionica u Boru ispustila na gradjane i zemljuokolo? Koliko procenata kadmijuma i ostalih najotrovnijih elemenata ima u koncetratu koje je Borska topionica preradjivala za gospodina „kralja bakra“ Popovica, da ne pominjem ranije koncetrat iz Cilea i ostalih zemalja? To nigde nema objavljeno i nikada i nece objaviti. Sada kada neko posle 10 godina istrazivanja ima potencijalni rudnik, sada bi svi deo kolaca i da truju najvise, e pa ne moze. Zasto RTB nije ulagao u istrazivanja nego samo kradja i propast od kompanije? Pogledaj Borsku reku, pa zatim u kom je stanju ostavljen rudnik Lipa na Crnom vrhu koji je RTB eksploatisao a zatvoren je 60-ih godina. Tako da mlatis tu gluposti i plus ocigledno nemas pojma niti o rudarstvu niti o geologiji.

  3. Ohrabrujuće je za RTB Bor što će kompanije “Nevsun” otvoriti u Čukaru peki rudnik bakra i zlata (sa rezervama 1,7 miliona tona bakra i 98 tona zlata-najbogatije nalazište zlata na svetu 50,3 grama po toni rude, vrednost ležišta sedam milijardi USD) investicije vredne petsto miliona USD. Predlažem gospodinu Klifu Dejvisu predsedniku kompanije “Nevsun”, ako želi da rudnik proradi i radi, da se drži što dalje Blagoja Spaskovskog. Ako pak želi da propadne projekat i da utroši predviđene pare u promašajima neka angažuje pomenutog eksperta za sve i svašta. On nije izgradio novu topionicu, kako se hvali, već samo liniju za topljenje i postrojenje za proizvodnju sumporne kiseline. Ako Srbija vidi koristi prodajom rudarskih resursa od poreza i rudarske rente, onda ispada da ona poklanja svoje prirodno bogatstvo. Da pomenem, ko još u Srbiji plaća rudarsku rentu, rudnici duguju na ime te rente oko devedeset miliona evra, tu prednjači RTB Bor na čelu sa Blagojem Spaskovskim-mezimčeta Vlade Srbije. U svakom slučaju srećno gospodine Klif i rudarima Srbije!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!