Свет

Кристин Лагард: Раст глобалне економије биће разочаравајући у 2016.

БЕРЛИН – Раст глобалне економије ће наредне године бити разочаравајући, пише директорка Међународног монетарног фонда (ММФ), Кристин Лагард, у гостујућем ауторском тексту за немачки лист Ханделсблат.

Перспективе раста каматних стопа у САД и економско успоравање Кине су, како наводи Лагардова, допринели стварању неизвесности и повећању ризика од економских потешкоћа широм света, преноси британска агенција Ројтерс.

Поред тога, раст глобалне трговине је значајно успорио, пад цена сировина представља велики проблем за економије које се ослањају на њих, док је финансијски сектор у многим земљама и даље исувише слаб, а финансијски ризици расту на тржиштима у развоју, оцењује она.

„Све то говори да ће раст глобалне економије бити разочаравајући и неуједначен у 2016. години“, пише Лагардова, и додаје да ниска продуктивност, убрзано старење становништва и последице глобалне финансијске кризе коче привредни раст.

Почетак нормализације монетарне политике у САД и заокрет Кине ка моделу раста заснованом на потрошњи представљају „потребне и здраве промене“, али је неопходно да оне буду спроведене што ефикасније, сматра шефица ММФ-а.

Америчка Управа федерални резерви (Фед) је раније овог месеца подигла каматне стопе први пут у последњих десет година, и ставила је до знања да је то почетак „постепеног“ циклуса пооштравања монетарне политике.

„Могући су потенцијални ефекти преливања кризе, јер су перспективе подизања каматних стопа већ допринеле скоку трошкова финансирања појединих дужника, укључујући тржишта у развоју“, пише Лагардова.

Примећујући да су високо развијене економије боље припремљене за више каматне стопе него што је то био случај у прошлости, она је, ипак, изразила забринутост у погледу њихове способности да апсорбују шокове.

Лагард је упозорила и да би растуће каматне стопе у САД и јак долар могли довести до банкрота компанија по основу њихових плаћања, што би се, како је навела, могло прелити и на банке и државе, преноси Ројтерс.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!