Европа

Криза куца на врата Немачке

Берлин — Привредни раст у Немачкој је све успоренији и, најдаље од јесени, прву по снази европску економију очекују велика искушења.

Амерички предузетник и аналитичар из Сан Франциска, Волф Рихтер тврди да је модел раста немачке привреде, заснован на сталној експанзији извоза, сада коначно исцрпљен, што показује и анализа реализованог извоза производа са ознаком „Маде ин Германy“ у протеклом делу ове године.

Рихтер наводи да је у мају немачки извоз опао 4,8 одсто на 88,2 милијарде евра, рачунато према годишњој основи, што најлошији месечни резултат остварен у току ове године, пренео је портал Финмаркет. 

Анализа немачког експорта у првих пет овогодишњих месеци показује да је у том периоду извоз у остале земље еврозоне опао 9,6 одсто у односу на исто лањско раздобље, док су испоруке ван тржишта 17 земаља те монетарне групације смањене за 2,4 процента. Немачка у земље еврозоне пласира око 36,6 одсто властитог извоза, а њен највећи трговински партнер је Француска у коју пласира око десет процената укупног експорта. 

Немачка је, иначе, већ годинама друга на светској ранг листи извозника, иза Кине, а испред САД. 

Рихтер у својој анализи упозорава и да је Француска ове године суочена са „свеобухватном економском кризом“ и да ће се то врло негативно одразити на немачку привреду. 

Незапосленост у Француској је, наиме, на рекордно високом двоцифреном нивоу, јер је без посла више од 3,2 милиона људи. Бележи се и снажан пад потрошачке тражње и то је велика опасност за остатак еврозоне, укључујући и Немачку, истичу економисти. 

Рихтер указује и да је немачки привредни раст ове године опао на безмало нулти ниво, са изгледима да се тенденција сужавања економске активности још настави и појача. 

„Све је било добро док су немачке фирме из све снаге користиле разне стимулативне програме у другим земљама за скок извоза, почев од развоја ‘зелене енергетике’, па закључно са обнављањем аутомобилских паркова. Али, сада је томе дошао крај, јер ће и САД, које су у примени таквих мера предњачиле, већ у септембру можда укинути такве стимулације“, каже Рихтер. 

Он упозорава да се скоро све земље еврозоне боре са рецесијом, а Кина истовремено покушава да исправи сопствене финансијске и друге дисбалансе, што немачку привреду ставља у „врло неугодан положај“. 

„Економија Немачке није могла да не реагује на ове промене. У четвртом кварталу 2012. њен БДП је опао 0,7 одсто, у првом кварталу ове године на свега 0,1 одсто, док је, рачунато према годишној основи, у периоду јануар – март 2013. забележен пад од 1,4 процента“, објаснио је Рихтер. 

Он сматра да су наде Европе у „спасавајућу улогу немачке привреде“ потпуно неосноване, јер је кључна земља „евроленда“ ове године бележила не само пад извоза већ и смањење увоза. 

Нове поруџбине у немачкој индустрији показују да ће се унутрашња тражња и увоз и даље смањивати, што значи да „реалност побеђује илузије“, мишљења је Рихтер који се чуди што у таквој ситуацији менаџери из водеће европске економије и даље исказују оптимистичка предвиђања.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Криза куца на врата Немачке
    Берлин — Привредни раст у Немачкој је све успоренији и, најдаље од јесени, прву по снази европску економију очекују велика искушења.
    Амерички предузетник и… http://www.srbijadanas.net/kriza-kuca-na-vrata-ne… / U KASNU JESEN 2010. U SEULU,DRŽAVE ČLANICE G-20,NAJBOGATIJE ZEMLJE SVETA,NAPISMENO SU SE ODREKLE NEOLIBERALNOG KONCEPTA KAPITALIZMA,tj.slobodnog tržišta…potpisan je tzv.Seulski konsenzus,kojim se država vraća na tržište,kao kontrolorni organ – odakle je proterana političkom/administrativnom odlukom R.Regana,M.Tačer i F.Miterana iz početka 80-ih…
    tu je bila i Nemačka – koja nije nikaka izuzetak…/

  2. / U KASNU JESEN 2010. U SEULU,DRŽAVE ČLANICE G-20,NAJBOGATIJE ZEMLJE SVETA,NAPISMENO SU SE ODREKLE NEOLIBERALNOG KONCEPTA KAPITALIZMA,tj.slobodnog tržišta…potpisan je tzv.Seulski konsenzus,kojim se država vraća na tržište,kao kontrolorni organ – odakle je proterana političkom/administrativnom odlukom R.Regana,M.Tačer i F.Miterana iz početka 80-ih…
    tu je bila i Nemačka – koja nije nikaka izuzetak…/

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!