Берлин — Привредни раст у Немачкој је све успоренији и, најдаље од јесени, прву по снази европску економију очекују велика искушења.
Амерички предузетник и аналитичар из Сан Франциска, Волф Рихтер тврди да је модел раста немачке привреде, заснован на сталној експанзији извоза, сада коначно исцрпљен, што показује и анализа реализованог извоза производа са ознаком “Маде ин Германy” у протеклом делу ове године.
Рихтер наводи да је у мају немачки извоз опао 4,8 одсто на 88,2 милијарде евра, рачунато према годишњој основи, што најлошији месечни резултат остварен у току ове године, пренео је портал Финмаркет.
Анализа немачког експорта у првих пет овогодишњих месеци показује да је у том периоду извоз у остале земље еврозоне опао 9,6 одсто у односу на исто лањско раздобље, док су испоруке ван тржишта 17 земаља те монетарне групације смањене за 2,4 процента. Немачка у земље еврозоне пласира око 36,6 одсто властитог извоза, а њен највећи трговински партнер је Француска у коју пласира око десет процената укупног експорта.
Немачка је, иначе, већ годинама друга на светској ранг листи извозника, иза Кине, а испред САД.
Рихтер у својој анализи упозорава и да је Француска ове године суочена са “свеобухватном економском кризом” и да ће се то врло негативно одразити на немачку привреду.
Незапосленост у Француској је, наиме, на рекордно високом двоцифреном нивоу, јер је без посла више од 3,2 милиона људи. Бележи се и снажан пад потрошачке тражње и то је велика опасност за остатак еврозоне, укључујући и Немачку, истичу економисти.
Рихтер указује и да је немачки привредни раст ове године опао на безмало нулти ниво, са изгледима да се тенденција сужавања економске активности још настави и појача.
“Све је било добро док су немачке фирме из све снаге користиле разне стимулативне програме у другим земљама за скок извоза, почев од развоја ‘зелене енергетике’, па закључно са обнављањем аутомобилских паркова. Али, сада је томе дошао крај, јер ће и САД, које су у примени таквих мера предњачиле, већ у септембру можда укинути такве стимулације”, каже Рихтер.
Он упозорава да се скоро све земље еврозоне боре са рецесијом, а Кина истовремено покушава да исправи сопствене финансијске и друге дисбалансе, што немачку привреду ставља у “врло неугодан положај”.
“Економија Немачке није могла да не реагује на ове промене. У четвртом кварталу 2012. њен БДП је опао 0,7 одсто, у првом кварталу ове године на свега 0,1 одсто, док је, рачунато према годишној основи, у периоду јануар – март 2013. забележен пад од 1,4 процента”, објаснио је Рихтер.
Он сматра да су наде Европе у “спасавајућу улогу немачке привреде” потпуно неосноване, јер је кључна земља “евроленда” ове године бележила не само пад извоза већ и смањење увоза.
Нове поруџбине у немачкој индустрији показују да ће се унутрашња тражња и увоз и даље смањивати, што значи да “реалност побеђује илузије”, мишљења је Рихтер који се чуди што у таквој ситуацији менаџери из водеће европске економије и даље исказују оптимистичка предвиђања.
Танјуг
Ма попуниће "рептили" тај мањак. Не бринем ја за њих 🙂
Бар не још
Иста је то зеленашка прича. Не може ни у Швабији другачије да буде. Желим им све оно што нама чине, и што нама желе!
Zasluzili su da nestanu sa ove planete koliko su nam zla ucinili!
Криза куца на врата Немачке
Берлин — Привредни раст у Немачкој је све успоренији и, најдаље од јесени, прву по снази европску економију очекују велика искушења.
Амерички предузетник и… http://www.srbijadanas.net/kriza-kuca-na-vrata-ne… / U KASNU JESEN 2010. U SEULU,DRŽAVE ČLANICE G-20,NAJBOGATIJE ZEMLJE SVETA,NAPISMENO SU SE ODREKLE NEOLIBERALNOG KONCEPTA KAPITALIZMA,tj.slobodnog tržišta…potpisan je tzv.Seulski konsenzus,kojim se država vraća na tržište,kao kontrolorni organ – odakle je proterana političkom/administrativnom odlukom R.Regana,M.Tačer i F.Miterana iz početka 80-ih…
tu je bila i Nemačka – koja nije nikaka izuzetak…/
/ U KASNU JESEN 2010. U SEULU,DRŽAVE ČLANICE G-20,NAJBOGATIJE ZEMLJE SVETA,NAPISMENO SU SE ODREKLE NEOLIBERALNOG KONCEPTA KAPITALIZMA,tj.slobodnog tržišta…potpisan je tzv.Seulski konsenzus,kojim se država vraća na tržište,kao kontrolorni organ – odakle je proterana političkom/administrativnom odlukom R.Regana,M.Tačer i F.Miterana iz početka 80-ih…
tu je bila i Nemačka – koja nije nikaka izuzetak…/