Афера „Депеша“ и објављивање у јавности поверљивих дипломатских докумената подигли су на ноге власт и опозицију у Подгорици! Ради се о депешама амбасада Црне Горе из Вашингтона и Берлина у којима се износе детаљи разговора које је водио црногорски шеф дипломатије Игор Лукшић са тамошњим званичницима. Ко је „кртица“ у црногорској дипломатији? До тих докумената новинари су могли доћи и другим путем, рецимо преко државних функционера из Савета за чланство у НАТО или, можда, службеника Агенције за националну безбедност. Како год било, Министарство спољњих послова тресе се попут грознице од афере која је „пукла“ док је Лукшић био ван Црне Горе. Незванично сазнајемо да је шеф дипломатије, тек што је слетео на подгорички аеродром, затражио хитну седницу Већа за националну безбедност (председава председник Филип Вујановић) и Бироа за оперативну координацију безбедносног сектора (на челу Душко Марковић, потпредседник Владе), не би ли рашчивијали ко је „извор“ за објављивање поверљивих докумената. Готово је сигурно да цех неће платити само ово министарство, него и други државни органи.
На светлост дана изашла је дипломатска депеша о Лукшићевим састанцима 11. и 12. марта у Вашингтону и 24. марта у Берлину. У њима је наведено да у НАТО нема консензуса о слању позивнице за чланство Црној Гори у децембру ове године, а да амерички сенатор Џон Мекејн сматра да ће за тај посао морати да се сачека нови председник САД, након избора у јесен 2016. године! Са састанка у Берлину објављено је да је Лукшић казао да се „руски притисак на Црну Гору одвија преко многобројних структура од Српске православне цркве, опозиционих партија, до одређених невладиних организација“. Лукшић је даље саопштио да Црна Гора несмањеним интензитетом и посвећеношћу спроводи реформе у кључним областима како би осигурала позив за чланство у НАТО до краја године.
ЂУКАНОВИЋ
На премијерском сату Срђан Милић, лидер СНП, затражио је од Мила Ђукановића оцену око афере „Депеша“: – Није улога премијера да супституише систем. Живим у уверењу да сам отворен за дијалог и тврдим да нико ни приближно није учествовао у толико дијалога. Али треба да их водимо са онима које смо у систему задужили да буду одговорни за ваше питање. Тако да претпостављам да ће министар Лукшић имати шта да каже, одговорио је Ђукановић.
У међувремену је изашла и прича Веска Гарчевића, националног координатора за НАТО, који је на састанку Комитета заменика сталних представника при Алијанси 17. марта у Бриселу рекао да се за антлантске интеграције на терену води партијска кампања, те да ће чланство у тој војној алијанси остати опредељење и након смене власти у Црној Гори! Ради се о састанку о чијем одржавању Влада није информисала јавност.
У овом поверљивом документу наводи се да је Гарчевић детаљно представио концепт медијске кампање за подизање јавне подршке чланству Црне Горе у НАТО, започете у јануару ове године. Осврнуо се на разлоге пада јавне подршке у периоду после Велса, истичући да су на то, између осталог, утицале криза у Украјини, локални избори, неиспуњена очекивања са самита, као и смањење активности током лета.
Гарчевић је појаснио да је тренутна кампања конципирана на основу дубинских истраживања која су показала да су црногорски грађани по питању вредности великом већином опредељени ка Западу и да је перцепција Русије углавном базирана на историјској и културолошкој блискости. Због тога се поруке кампање, пре свега, ослањају на промовисање вредности НАТО сигурности, просперитета, солидарности и слично.
У реаговању Гарчевића наводи се да надлежни органи испитују како је дошло до „цурења“ дипломатске поште из амбасаде Црне Горе у Немачкој, верујући да то не може утицати на добијање позива за НАТО:
РУСКИ УТИЦАЈ
Веско Гарчевић је у Бриселу посебно нагласио да је потребно разумети домете руског утицаја у Црној Гори, објашњавајући да утицај постоји, али и у региону, али да га не треба пренаглашавати. Казао је да руски медији не постоје у Црној Гори и да релативно мали број људи говори руски, па самим тим и не постоји велика могућност медијске пропаганде.
– Документи који су доспели у јавност немају ознаку строго поверљивих, али се то није смело догодити. Истрага је у току.
ЛУКШИЋЕВО ОБЈАШЊЕЊЕ
Шеф црногорске дипломатије Игор Лукшић рекао је јуче новинарима да је проблематично оценити цурење дипломатских депеша афером, јер, како је навео, у њиховом садржају нема ничег спектакуларно новог.
– Оваквих ситуација сте имали и у многим другим земљама, али ово свакако упућује на потребу да се кроз одговарајуће институционално третирање покуша утврдити начин на који су ове депеше изашле из система. Имајући у виду ширину дистрибуције, могући су многи путеви – рекао је Лукшић, подсећајући да дипломатске депеше нису стенографски записи. – У разговорима у САД изражено је жаљење што Црна Гора већ није чланица Алијансе.
На питање да ли му све ово „смешта“ неко из најближих кругова, Лукшић је рекао да не жели да спекулише на ту тему.
– Ако би то био случај, онда би тај неко нанео велику штету црногорском друштву. Не мислим да постоје у систему људи који би клали вола ради кила меса.
РЕАГОВАЊА ОПОЗИЦиОНИХ ЛИДЕРА
* Миодраг Лекић (ДЕМОС) – Ради се о двоструком скандалу. Једном, мање важном, да тако лако цуре информације, и другом, да је и дипломатија део партијско-приватне групне државе. Дакле, тамо се не боре за националне интересе, него за партијске.
* Срђан Милић (СНП): – Ова афера не може остати без одговора. То је шамар Црној Гори.
* Милан Кнежевић (ДНП): – Начин на који је конципирана депеша, чију аутентичност више нико не доводи у питање, неодољиво подсећа на 1948. и време диктаторских обрачуна са политичким неистомишљеницима. С обзиром на то да нам је туристичка сезона и пре самог почетка уништена, право је чудо што у депеши не пише да ће за све нас који се противимо учлањењу Црне Горе у НАТО, и који Русију сматрамо за доказаног пријатеља, на некој од пустих плажа бити направљен логор налик Голом отоку, на којем ће нас идеолошки преваспитавати Лукшић и њему слични кадрови.
Велиша КАДИЋ, Новости