Србија

Крушевац: Гладују и запослени

КРУШЕВАЦ – Више од 3.000 запослених у производњи ради уз стално кашњење плата, а због очајне ситуације у привреди, Самостални синдикат затражио је хитну седницу Социјално-економског савета града, којој је требало да присуствују и представници Министарства финансија. Свет је у петак заседао, али се позвани нису појавили, па ће синдикалци 6. јуна одлучивати и о могућем штрајку.

Представници радника су раније, на састанку Већа самосталних синдиката, упозорили да је град у реалном сектору практично – мртав, те да производње нема или је симболична, па држава треба да се пита жели ли, уопште, да помогне посрнулу крушевачку привреду. Јер, нема бољитка без инвестиција, нових радних места, али и спасавања постојећих фабрика.

– Радници штрајковима покушавају да дођу до плата, а када се потпише споразум, послодавац то учини да би смирио страсти и не пада му на памет да поштује договорено – указује Миленко Михајловић, председник Самосталног синдиката.

И заиста, запослени у корпорацији „Трајал“, која упошљава 1.880 радника, готово сваког месеца протестују док им се не исплате зараде…

– Све институције сматрају да су решиле проблем ако продају фабрику, а заборављају да су ту радници – подсећа Милосав Вукоичић, лидер синдиката у „Трајалу“.

СЛИКА ОКО 16.000 Крушевљана нема посао, па домаћинства за струју, грејање, воду и комуналије дугују више од милијарду динара. Само у последњој деценији без радног места остало је готово 10.000 људи, половина приватизација је раскинута, а у реструктурирању је седам предузећа.

У хемијској индустрији „Жупа“, где је (пре)остало 335 запослених, чекају на исплату 25 зарада! Незадовољство радника кулминирало је минуле седмице, када се чувар Зоран Ђидић одлучио на штрајк глађу.

Дужан је и ИМК „14. октобар“, од којег радници потражују десет и по зарада. Последњу исплату 1.550 запослених добило је 10. маја и то је, како наводе у овој фабрици, 80 одсто првог дела јунске плате за 2012. годину!

– Незадовољство радника је велико и ескалираће – упозорава Љубиша Велимировић, председник Самосталног синдиката у ИМК.

– Тренутно, радници из реалног сектора немају оверене здравствене књижице, загарантоване плате и посао.

Дејан Богдановић радник „Савременог дома“, који је делом дат турској компанији „Ерсте“ у закуп, каже да им се још дугује око 22 плата, као и да су прошлог месеца примили по 5.000 динара. Угоститељско-туристичка организација „Жупа“ прекинула је штрајк после четири месеца и, у међувремену, чека да послодавац исплати заостала примања и овери здравствене књижице…
ГАШИЋ ТРАЖИ ОПРЕЗ

ГРАДОНАЧЕЛНИК Братислав Гашић истиче да ће локална самоуправа стати иза сваког захтева радника, али да су ингеренције локалне самоуправе – ограничене. Гашић је, најављујући да ће искористити свој политички утицај како би се дошло до решења, указао на то да преговори о будућности фабрике морају да се воде опрезно. По његовим информацијама, УТР „Жупа“ је пред стечајем и у Министарству финансија му је речено да ће – ако се раскине купопродајни уговор са бугарским „Брикелом“ – иста судбина задесити и „Трајал“.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!